30. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa PECSRL 2024 w naszym regionie
W dniach od 9 do 15 września 2024 r. w Lublinie, Zamościu oraz na Roztoczu odbędzie się prestiżowa 30. Jubileuszowa Międzynarodowa Konferencja Naukowa – The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape (PECSRL 2024).
Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane co dwa lata w różnych krajach europejskich. Jego aktualna edycja odbędzie się w Polsce po raz drugi. Pierwszą – w 1975 roku, zorganizował IGiZP PAN w Warszawie.
Tegorocznym organizatorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Hasło konferencji „Borderscapes – Past and Future” odnosi się do złożonych i dynamicznych procesów społecznych, kulturowych, politycznych i gospodarczych zachodzących w krajobrazach regionów przygranicznych. Jest to temat szczególnie aktualny i ważny w nawiązaniu do współczesnej sytuacji geopolitycznej.
Głównym celem konferencji jest prezentacja i wymiana aktualnych rezultatów badań oraz osiągnięć i doświadczeń wśród naukowców i praktyków zajmujących się badaniami krajobrazu oraz społecznymi, kulturowymi, politycznymi i gospodarczymi procesami zachodzącymi w regionach przygranicznych.
Ta interdyscyplinarna konferencja skupia geografów, historyków, architektów krajobrazu, archeologów, etnografów, ekologów, urbanistów, planistów krajobrazu oraz przedstawicieli innych dyscyplin, zainteresowanych krajobrazami europejskimi, jak również przedstawicieli różnych instytucji międzynarodowych, w tym UNESCO. Obok inicjowania nowych wspólnych projektów stanowi doskonałą okazję do promowania Zamościa, Lublina oraz regionu Roztocza.
Formuła zakłada, że konferencja trwa pięć dni (plus dwa dni wycieczka pokonferencyjna). Podczas dwóch pierwszych dni w Lublinie oraz dwóch ostatnich – w Zamościu – odbędą się prelekcje, wykłady, warsztaty oraz prezentacja lubelskiego ośrodka naukowego.
Ważną częścią konferencji jest dzień trzeci, w którym odbędą się wycieczki studialne, realizowane na terenie przygranicznych części województw lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki nim uczestnicy PECSRL 2024 zyskają wiedzę dotyczącą historii oraz współczesnego stanu funkcjonowania pogranicza polsko-ukraińskiego na przykładzie Roztocza. Poznają także najważniejsze atrakcje przyrodnicze i kulturowe regionu, co przyczyni się do jego międzynarodowej promocji.
Swój udział w konferencji zgłosili naukowcy z 24 krajów z pięciu kontynentów (m.in. Chile, Japonia, Egipt, USA). Zgłoszonych zostało ponad 100 wystąpień i posterów.
Podczas sesji plenarnych wystąpią wybitni naukowcy – profesor Marc Antrop (Uniwersytet w Ghent, Belgia), profesor Anssi Paasi (Uniwersytet w Oulu, Finlandia), profesor Jussi Laine (Uniwersytet Finlandii Wschodniej, Finlandia); profesor Raili Nugin (Uniwersytet w Tallinie, Estonia).
Konferencja będzie jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
PECSRL 2024 honorowym patronatem objęli:
JM Rektor UMCS,
Marszałek województwa lubelskiego,
Marszałek województwa podkarpackiego,
Prezydent Miasta Lublin,
Prezydent Miasta Zamość,
Burmistrz Miasta i Gminy Narol,
Starosta Lubaczowski,
Burmistrz Miasta i Gminy Lubycza Królewska,
Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego
Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna.
Partnerem konferencji jest województwo podkarpackie w ramach programu „Podkarpackie – przestrzeń otwarta”.
Oprócz wsparcia władz Uczelni, Wydziału Nauk o Ziemi I Gospodarki Przestrzennej i Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, sponsorami wydarzenia są: Prezydent Miasta Lublin, Prezydent Miasta Zamość, Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Starosta Lubaczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Lubycza Królewska, Hotel Wieniawski, Muzeum Kresów w Lubaczowie.