27 edycja międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”
„Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję” – to hasło 27 edycji międzynarodowej akcji „Sprzątanie Świata”, zapoczątkowanej przez wywodzący się z Australii ruch Clean Up the World – Official
Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie.
W Polsce organizatorem akcji jest Fundacja Nasza Ziemia
.
.
„Sprzątanie świata – Polska” to ogólnokrajowa lekcja, dzięki której uczymy się szacunku dla środowiska.
Akcja przypomina ludziom, jak ważne jest utrzymanie naszej planety w czystości, sprzątanie po sobie, ograniczanie produkcji i segregacja odpadów, recykling, podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie negatywnych skutków funkcjonowania człowieka na środowisko. Zachęca Polaków, inspiruje i motywuje do rezygnacji z plastiku wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość, do jego redukcji z życia codziennego i zastąpienia bardziej ekologicznymi rozwiązaniami.
Setki tysięcy wolontariuszy: dzieci, młodzież i dorośli, którym zależy na ochronie środowiska, wyszukuje i w miarę możliwości usuwa dzikie wysypiska, zakłada zieleńce, sadzi drzewa, krzewy i kwiaty.
„Sprzątanie świata – Polska” angażuje i integruje całe społeczności lokalne. Przez ostatnie 25 lat wspólna praca samorządów lokalnych, organizacji społecznych, szkół, mediów pozwoliła na dotarcie z edukacja ekologiczną do milionów Polaków.
W tegorocznej edycji akcji „Sprzątanie Świata” wzięli udział również pracownicy Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Zamość Sp. z o.o. Przejmujemy się losem naszej planety, w końcu Ziemia to nasz dom, jedyny, jaki mamy – chcemy i musimy o niego zadbać. Przyłączenie się do akcji dało nam wszystkim ogromną satysfakcję i z pewnością jeszcze nie raz pośpieszymy z pomocą Matce Naturze.
W tym roku szczególną uwagę poświęcono tematyce plastiku i jego szkodliwości, a więc tematyce, która nie jest nam obca. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, zachęcając do zmiany przyzwyczajeń i zastąpienia go innymi, bardziej przyjaznymi tworzywami, które pozwolą być bardziej EKO.
Czy wiecie, że
Od początku wynalezienia, w 1869 r. produkcja plastiku stale wzrastała. Dopiero niedawno ludzie uświadomili sobie, jak bardzo jest on szkodliwy dla środowiska oraz organizmów w nim żyjących, w tym również dla ludzi.
Plastik – teoretycznie – rozkłada się w środowisku naturalnym.
Trwa to od 100 do nawet 1000 lat. W rzeczywistości nie znika jednak całkowicie nigdy!
Pod wpływem wilgoci, temperatury i promieni UV ulega jedynie stopniowemu rozpadowi na coraz mniejsze kawałki, zwane mikroplastikiem, który jest bardzo niebezpieczny, gdyż występuje dosłownie wszędzie.
Poziom zanieczyszczenia świata plastikiem jest niewyobrażalnie wysoki. 330 milionów ton plastiku jest rocznie produkowanych na świecie. Wszyscy ludzie żyjący na Ziemi ważą mniej.
Jeden z koncernów produkujących napoje wypuszcza rocznie na rynek 120 miliardów plastikowych butelek. Gdy ułożymy je jedna za drugą, powstanie odcinek 700 razy dłuższy niż równik.
Do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
Już w tej chwili w samych oceanach zalega około 150 milionów ton plastiku.
Używając plastiku przyczyniamy się do niszczenia środowiska, dlatego rezygnujmy z niego zawsze, gdy tylko się da.( materiał PGK)