Sprzedając w sieci rower straciła pieniądze

Mieszkanka powiatu zamojskiego sprzedając w Internecie rower skorzystała z przesłanego linku, który otrzymała od osoby zainteresowanej zakupem. Wpisała tam login i hasło do swojego rachunku oraz otrzymany z banku kod. Link miał rzekomo służyć do odebrania zapłaty za towar. W rzeczywistości przekazane dane wykorzystał oszust i z konta 33-latki blikiem wypłacił 600 złotych. Chrońmy loginy i hasła do bankowości i uważajmy na internetowych oszustów.

33-latka z powiatu zamojskiego zawiadomiła o oszustwie dokonanym na jej szkodę podczas sprzedaży roweru. Wyjaśniła, że na portalu ogłoszeniowym jej mąż umieścił ogłoszenie dotyczące sprzedaży roweru za kwotę 100 złotych. Następnego dnia 33-latka komunikatorem otrzymała zapytanie, czy oferta jest aktualna. W trakcie konwersacji dostała link, za jego pośrednictwem miała odebrać pieniądze. W tym celu zalogowała się do swojej bankowości internetowej wpisując login i hasło. W odpowiednie pole wpisała także otrzymany z banku kod. Były problemy z zaakceptowaniem kodu. Wówczas nabrała podejrzeń i poinformowała osobę kupującą, że rezygnuje ze sprzedaży. Po kilku dniach płacąc kartą za zakupy 33-latka dostała wiadomość, że transakcja nie może być zrealizowana z uwagi na brak środków na koncie. Zalogowała się do swojej bankowości i zauważyła, że na koncie zostało jej jedynie kilka złotych. Skontaktowała się z bankiem i w rozmowie z pracownikiem dowiedziała się o wykonanych z jej rachunku wypłatach. Ktoś w kilku transakcjach z bankomatu blikiem wypłacił 600 złotych, były też na jej koncie nieuprawnione logowania. Pokrzywdzona natychmiast zablokowała przypisane do rachunku karty oraz możliwość internetowego logowania na konto.

Pamiętajmy o podstawowych środkach ostrożności i weryfikujmy, kto i co do nas pisze. Nie otwierajmy podejrzanych linków, które żądają od nas loginów i haseł do bankowości elektronicznej lub danych z kart bankomatowych. Oszust przechwytując dane do naszego konta może wypłacać pieniądze i zarządzać nim jak własnym. Chroniąc tego typu dane – zmniejszamy ryzyko utraty oszczędności.

starszy aspirant Dorota Krukowska – Bubiło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.