Zamojska Akcja Jadłodzielenia

Grupa Społecznych Instruktorów Młodzieżowych (SIM) PCK w Zamościu realizująca projekt “Aktywni na 100 lat” promuje ideę foodsharingu czyli dzielenia się nadwyżkami żywności.

Zdaniem organizatorów akcji, w aktualnym, bardzo trudnym dla wszystkich czasie, czasie pandemii nabiera to szczególnego znaczenia. Poprzez swoje działania promocyjne młodzież pragnie zwrócić uwagę mieszkańców i mieszkanek Zamościa na problem głodu wśród osób bezdomnych i ubogich. Dlatego w okresie przedświątecznym zbierać będzie żywność długoterminową, która następnie trafi do Zamojskiej Jadłodzielni czyli Spichlerza Brata Alberta.

Zbiórka prowadzona będzie na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej im. Jana Zamoyskiego.
W dniach 7 i 8 grudnia w godzinach 10-13 młodzież zbierać będzie żywność w rejonie wieżowców zlokalizowanych przy ul. Wyszyńskiego, natomiast w dniach 10 i 11 grudnia w godz. 15-18 spotkać ich będzie można w okolicach Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Krytej Pływalni. Dodatkowo w terminie 7-11 grudnia w godzinach 8-15 żywność przynosić będzie można do Osiedlowego Domu Kultury Okrąglak.

– Projekt kierujemy do wszystkich mieszkańców i mieszkanek Osiedla Zamojskiego, ale również do osób będących w kryzysie bezdomności oraz tych, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Mamy nadzieję, że akcję zauważą wszyscy zamościanie i pochylą się nad losem potrzebujących robiąc przedświąteczne zakupy- mówią organizatorzy akcji.

Głównym założeniem projektu jest zwrócenie uwagi na -z jednej strony – problem z marnowaniem żywności , a z drugiej strony na problem głodu, braku dostępu do żywności osób bezdomnych, wykluczonych społecznie czy będących w trudnej sytuacji materialnej w warunkach szczególnych, aktualnie panujących.

– Zależy nam na dotarciu z pomocą do osób potrzebujących, które korzystają z pomocy Spichlerza Brata Alberta. Chcemy zwrócić uwagę mieszkańców by nie wyrzucali żywności na śmietnik, ale przekazywali ją właśnie do miejsca z którego korzystają potrzebujący- dodają organizatorzy.

Akcja dofinansowana jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Wydarzenie swoim Patronatem objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *