Z gwiazdami podróż bez końca – Pokaz przedpremierowy z udziałem twórców i bohaterów filmu

Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, jeden z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej, negocjator Porozumień Sierpniowych, działacz podziemia, przeciwnik porozumienia z władzami PRL oraz jego żona Joanna Gwiazda, publicystka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, a także dokumentalistka Maria Dłużewska wezmą udział w przedpremierowym pokazie filmu „Z Gwiazdami podróż bez końca”. Projekcja dokumentu odbędzie się w ramach 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” 21 sierpnia 2021 o godz. 15:00 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

„Z Gwiazdami podróż bez końca” to najnowsza produkcja dokumentalna Marii Dłużewskiej. Film o miłości i spełnionym życiu z najnowszą historią Polski w tle. Andrzej Gwiazda, pięcioletnie dziecko, wywieziony z matką i babcią z Pińska do Północnego Kazachstanu, spędza tam sześć lat. Rodzinie Joanny Dudy – Gwiazdy w Krzemieńcu cudem udaje się uniknąć śmierci z rąk Sowietów, Niemców, Ukraińców. Gwiazdowie uczestniczyli w niemal wszystkich polskich zrywach niepodległościowych i płacili za to wysoką cenę. Zawsze wierni swojemu systemowi wartości, zawsze wolni, wymykający się wszelkim modom i doraźnym trendom politycznym. Z wysokości mikroskopijnego balkoniku na dziewiątym piętrze bloku w Trójmieście patrzą na świat wciąż z zachwytem, wciąż nienasyceni, gotowi do nowych wyzwań.

Maria Dłużewska – reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych, uhonorowana Grand Prix 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.

Bilety: 6 zł (dostępne w sprzedaży w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online www.stylowy.net)

Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Szczegółowe informacje, program festiwalu : www.zamoscfilmfestival.pl

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *