Nadciągają „Spotkania z historią”

Zbliża się 8. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”. Jak co roku jego  najistotniejszą częścią będzie konkurs filmów dokumentalnych, reportaży filmowych i filmów animowanych o tematyce historycznej.

Tegoroczny festiwal potrwa trzy dni – od 20 do 22 sierpnia. Podczas festiwalowych projekcji widzowie obejrzą 14 najnowszych produkcji dokumentalnych, które powalczą o statuetkę „Zamość Perła Renesansu”, nagrody finansowe oraz Nagrodę Publiczności. Konkursowym projekcjom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Filmy oceni jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Leszek Wiśniewski.

Spośród ponad 40 zgłoszeń organizatorzy do konkursu zakwalifikowali 11 filmów dokumentalnych, 2 animacje i 1 reportaż filmowy o tematyce historycznej. Oto ich lista:

Filmy dokumentalne

1. Obrońcy Poczty, reż. Damian Lu Wenta

2. Z otchłani pradziejów, reż. Zdzisław Cozac

3. Opowieści Rodowiczów, po kądzieli i po mieczu, reż. Jolanta Kessler, Małgorzata Rodowicz

4. W odmętach Ravensbruck / W czeluściach Gusen (dyptyk), reż. Joanna Zając, Marek Zając, Mirosław Krzyszkowski ­

5. Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu, reż. Adam Kraśnicki

6. Niepokonany. Opowieść o Generalne Stanisławie Maczku, reż. Rafał Geremek

7. Moja Solidarność, reż. Sławomir Koehler ­

8. Nie tylko Enigma – opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia, reż. M. i R. Kołodziejczykowie

9. Wileński Wybawiciel, reż. Bogusława Stanowska-Cichoń ­

10. Ostatni bój, reż. Grzegorz Gajewski

11. Stefan Bryła. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy, reż. Kamil Niesłony, Maciej Marmola

Animacje

1. Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza, reż. Agata Mianowska

2. Rodzinne skarby, reż. Joanna Polak, Daria Kopiec

Reportaż

  1. Najpiękniejszy widok z okna, reż. Maria Pisarek

Gościem specjalnym 8. „Spotkań z historią” będzie Maria Dłużewska – reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych. Podczas master class z udziałem dokumentalistki, oprócz prezentacji jej warsztatu pracy widzowie obejrzą produkcję jej autorstwa  „Zorza II nad Gdańskiem”.

Podczas Gali Finałowej, która odbędzie się w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w sobotę, 22 sierpnia o godz. 19 odbędzie się rozdanie nagród oraz koncert Łukasza Jemioły.

Wydarzeniami towarzyszącymi ZFF „Spotkania z historią” będą wystawy muzealne i fotograficzne, koncert, Przegląd Muzyki Wojskowej i Patriotycznej oraz rekonstrukcja historyczna Zamość 1920.

Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A.

Projekcje filmowe odbędą się w czterech blokach, na które wstęp jest odpłatny ( 6 zł za I blok). Bilety  nie podlegają rezerwacji, dostępne są wyłącznie w sprzedaży w kasie kina, ul. Odrodzenia 9 lub online: www.stylowy.net  – ilość miejsc ograniczona.

Na master class i galę finałową wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasach CKF Stylowy – ilość miejsc ograniczona.

Szczegółowy program znajdziecie TUTAJ

http://www.zamoscfilmfestival.pl/program/program.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.