Lekcje ciemności Bogdana Konopki w Ratuszu!

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne przygotowało miłośnikom sztuki prawdziwą gratkę!

Już w najbliższą środę, tj. 14 lipca, o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii ,,Ratusz” odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Bogdana Konopki pt. „Leçons de Ténèbres (Lekcje Ciemności)”.
Tytuł „Leçons de Ténèbres” („Lekcje Ciemności”) nawiązuje do kompozycji muzycznej Françoisa Couperina – utwór towarzyszył odprawianemu przed świtem nabożeństwu Ciemnej Jutrzni polegającym na rytualnym gaszeniu świec. Ta muzyka wyznacza Konopce czas wywoływania negatywu w kompletnej ciemności. To również metafora pracy w ciemni fotograficznej, którą artysta traktuje jako formę rytuału – momentu, w którym „rodzi się obraz”. Fotografie Bogdana Konopki to stopklatki z przemijających sytuacji. Artysta poszukuje upływającego czasu zwracając oko aparatu w stronę architektury, pomników czy pejzażu. Wydobywa z nich romantyczne piękno i zmusza widza do zadumy nad historią. Opuszczone, zapomniane miejsca (strychy, kościoły, ulice i korytarze, a nawet salony gier wideo) przypominają o samotnej drodze człowieka przez życie.

Podczas wernisażu będzie można porozmawiać z żoną nieżyjącego już Artysty oraz kupić album.

Wystawa jest wypożyczona z Galerii Leica 6×7 i współfinansowana przez miasto Zamość.

Bogdan Konopka urodzony w 1953 roku w Dynowie. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu “fotografii elementarnej” (1982-86). Od 1988 mieszkał i pracował w Paryżu, gdzie współpracował z galerią FrançoisePaviot. W roku 2000 został ostatnim w XX wieku artystą przyjętym do ZPAF. W 2003 roku w paryskim Centrum Pompidou odbyła się jego indywidualna wystawa “Paryż, miasto niewidzialne” (Paris, La villeinvisible). Prace Konopki znajdują się w wielu zbiorach, m.in.: Fonds Nationald’ArtContemporain w Paryżu, Musée de L’Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dwukrotnie nominowany do nagrody Niépce’a, (1994/1995), Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W roku 2017 odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmarł 19 maja 2019 roku w Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *