Historyczne i współczesne zamojskie kadry w Muzeum Zamojskim

Od 12 czerwca Muzeum Zamojskie zaprasza na wystawę zorganizowaną z okazji 440. rocznicy aktu lokacji miasta Zamościa. To właśnie 12 czerwca 1580 roku król Stefan Batory potwierdził swoim podpisem i pieczęcią  lokację miasta. 

Na wystawie zaprezentowane zostaną skany oryginalnych fotografii miejskich obiektów wykonanych przez kultowego artystę – fotografika Jana Bułhaka, które uwiecznił je podczas wizyty w Zamościu w 1921 roku. Wystawa prezentuje również zdjęcia tych samych obiektów i miejsc wykonane przez członków Zamojskiej Grupy Fotograficznej, dla których fotografie Bułhaka były jedynie inspiracją.

Jan Bułhak (1876 – 1950) należy do grona najwybitniejszych artystów XX wieku. Fotografik, teoretyk sztuki, pedagog oraz organizator życia fotograficznego w Polsce.  Współzałożyciel i prezes Fotoklubu Wileńskiego (1927), Fotoklubu Polskiego (1930), a  po  II wojnie światowej w 1947 roku Związku Polskich Artystów Fotografów, który od 1952 roku istnieje pod nazwą Związek Polskich Artystów Fotografików. Twórca terminu „fotografii ojczystej”, której celem było dokumentowanie narodowego dziedzictwa kulturowego przez połączenie w obrazie fotograficznym piękna i wiedzy. Wykonał 158 albumów fotograficznych poświęconych miastom i   regionom II Rzeczypospolitej. Udokumentował architekturę Wilna, Krakowa,  Grodna, Lublina, Kazimierza Dolnego, Zamościa i wielu innych miast.

W zbiorach Muzeum Zamojskiego znajduje się album „Polska w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka, Tom 75, Zamość”, tym cenniejszy, że w 1944 roku spłonęła w Wilnie jego pracownia a w niej 10 000 skatalogowanych i opisanych negatywów.

Kuratorem wystawy, którą oglądać będzie można do grudnia  jest Mirosław Chmiel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.