Filmy konkursowe 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

18 najnowszych filmów o tematyce historycznej weźmie udział w konkursie 10. Zamojskiego Festiwalu
Filmowego „Spotkania z historią”. Będą to dokumenty, reportaże filmowe oraz seriale fabularne
i dokumentalne. Najlepsze produkcje zostaną uhonorowane statuetką „Zamość – Perła Renesansu”. Jak co
roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzowie festiwalu. Na konkursowe projekcje filmowe zaprasza
Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 18-20 sierpnia 2022.

W festiwalowym repertuarze dominować będą intrygujące biografie, ale też opowieści o Kresach, powstaniach, wojnie, trudnych czasach PRL. W zestawie konkursowym pojawią się seriale: Stulecie Winnych, Polscy Wizjonerzy, Polskie Dziedzictwo oraz Ekspertyza. Po każdej projekcji filmowej odbędzie się spotkanie z twórcą.

KONKURSOWE PROJEKCJE FILMOWE | CKF „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9

I BLOK FILMOWY | 18 sierpnia 2022
14:00 Pokaz konkursowy: Indeks i karabin, reż. H. Z. Etemadi (56’)
15:15 Pokaz konkursowy: János Esterházy. Niewymazana historia, reż. G. Kubaszko (59’)
16:30 Pokaz konkursowy: Górny Śląsk 1919 – 1921. Fotopanorama, reż. K. Glondys (50’)
17:30 Pokaz konkursowy: Pan Kleks. Wojna i miłość, reż. W. Jurków (56’)

II BLOK FILMOWY | 19 sierpnia 2022
9:00 Pokaz konkursowy: Drobny, kruchy człowiek, reż. B. Hyży-Czołpińska (54’)
10:10 Pokaz konkursowy: Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r., reż. M. Mazanek-
Wilczyńska, A. Kuchcińska-Kurcz (49’)
11:15 Pokaz konkursowy: Albumy z Wojtkuszek, reż. A. Ciecierski (50’)
12:15 Pokaz konkursowy: Ekspertyza. Katastrofa kolejowa pod Otłoczynem, reż. P. Litka (23’)
12:50 Pokaz konkursowy: Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola, reż. T. Arciuch (52’)

III BLOK FILMOWY | 19 sierpnia 2022
15:30 Pokaz konkursowy: Tynne – Termopile Kresów, reż. L. Wiśniewski (31’)
16:15 Pokaz konkursowy: Emanuel Schlechter. Szlagworty niezapomniane, reż. J. Oleszkowicz, L. Staroń (49’)
17:15 Pokaz konkursowy: Stulecie Winnych, odc. 27, reż. P. Śliskowski (45’)
18:15 Pokaz konkursowy: Smorawiński, reż. M. i R. Kołodziejczykowie (56’)

IV BLOK FILMOWY | 20 sierpnia 2022
10:00 Pokaz konkursowy: VI Brygada Pani Komendant, reż. W. Królikowski (53’)
11:10 Pokaz konkursowy: Polscy Wizjonerzy, odc. 3. Wieleżyński -alchemik ze Lwowa, reż. M. Bonaszewski (54’)
12:15 Pokaz konkursowy: Polskie dziedzictwo. Chocim, reż. M. Kłobucki (28’)
13:00 Pokaz konkursowy: Warchoły, reż. S. Koehler (54’)
14:10 Pokaz konkursowy: Autor nieznany, reż. W. Paluch (52’)
Bilet na jeden blok filmowy: 6 zł | dostępne w sprzedaży w kasach kina, ul. Odrodzenia 9 lub online:
www.stylowy.net

OPISY FILMÓW

PAN KLEKS. WOJNA I MIŁOŚĆ, reż. Władysław Jurków – film o mało znanych losach  Jana Brzechwy  w czasie II wojny światowej. To niezwykła opowieść o człowieku, który przeżył Zagładę dzięki miłości i poezji. Film w eksperymentalnej konwencji bajki dokumentalnej, w której rzeczywistość przenika się ze światem wyobraźni zakochanego poety.

VI BRYGADA PANI KOMENDANT, reż. Wojciech Królikowski – Stanisława Paleolog – kobieta, która postanowiła rzucić wyzwanie środowiskom przestępczym, zwalczając prostytucję, handel dziećmi, stręczycielstwo. W jaki sposób od zera stworzyła formację, o której z podziwem pisano w europejskiej prasie? Jaką tajemnicę skrywała? Czego mogłaby dokonać, gdyby nie wybuchła wojna?

TYNNE – TERMOPILE KRESÓW, reż. Leszek Wiśniewski – reportaż przywołuje postać bohaterskiego podporucznika Jan Bołbotta i jego żołnierzy z Korpusu Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 toczyli oni heroiczną walkę z sowieckim najeźdźcą na odcinku Tynne-Wieś Rejonu Umocnionego „Sarny”.

INDEKS I KARABIN, reż. Hanna Zofia Etemadi – historia idei „tajnego nauczania”, unikalnej formy walki z Niemcami, ukierunkowanej na wykształcenie polskiej inteligencji, systematycznie niszczonej przez hitlerowców.

JANOS ESTERHAZY. NIEWYMAZANA HISTORIA, reż. Grzegorz Kubaszko – burzliwa i tragiczna historia węgierskiego hrabiego, wnuka Stanisława Tarnowskiego, rektora UJ. Podczas wojny uratował wielu Żydów i Polaków. Osobiście przemycił na Węgry gen. Sosnkowskiego. Za ujawnianie zbrodni katyńskiej, został skazany na wiele lat łagrów.

POLSKIE DZIEDZICTWO. CHOCIM, reż. Maciej Kłobucki – prowadzony przez Stefana Tompsona cykl dokumentalny o polskim dziedzictwie kulturowym na Kresach Wschodnich. W odcinku „Chocim” poznamy historię wzlotów i upadków twierdzy chocimskiej.

GÓRNY ŚLĄSK 1919 – 1921. FOTOPANORAMA, reż. Krzysztof Glondys – film przywołuje wydarzenia związane z powstaniami i plebiscytem na Śląsku. Dzięki własnościom fotografii dokument odtwarza atmosferę tamtego czasu i emocje uczestników historii oraz kieruje uwagę na tło kulturowe regionu.

DROBNY KRUCHY CZŁOWIEK, reż. Beata Hyży-Czołpińska – bohaterem filmu jest profesor Jan Jerzy Karpiński – wszechstronny uczony, znawca owadów, fotograf przyrody, autor kilkuset prac naukowych, przewodników, albumów i książek o Puszczy Białowieskiej, wybitny popularyzator przyrody i prekursor turystyki przyrodniczej.

SMORAWIŃSKI, reż. Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk – Mieczysław Smorawiński pojawia się w zbiorowej świadomości prawie wyłącznie jako ofiara zbrodni katyńskiej. Należał do osób, które poświęciły się służbie wojskowej. Był jednym z najmłodszych generałów w historii Wojska Polskiego.

STULECIE WINNYCH, odc. 27, reż. Piotr Śliskowski – serial zrealizowany na podstawie powieści Ałbeny Grabowskiej. Trzeci sezon „Stulecia Winnych” obejmuje lata 1956-1976. Ukazuje dalsze losy wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa.

MIASTO Z PIASKÓW I SERC. STALOWA WOLA, reż. Tadeusz Arciuch – opowieść o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Budowa zakładów i miasta była sztandarową inwestycją przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego. W animacji 3D zrekonstruowany został przedwojenny wygląd miasta.

POLSCY WIZJONERZY, ODC. 3.WIELEŻYŃSKI – ALCHEMIK ZE LWOWA, reż. Mariusz Bonaszewski – serial “Polscy Wizjonerzy” upamiętnia odkrywców i wizjonerów XIX i XX -wiecznej Polski. Odc. 3 pt. “Wieleżyński- alchemik ze Lwowa” to opowieść o drodze, jaką musiał przejść młody inżynier chemik, by znaleźć sposób na wykorzystanie gazu na potrzeby człowieka.

EKSPERTYZA. KATASTROFA KOLEJOWA POD OTŁOCZYNEM, reż. Piotr Litka – zderzenie dwóch pociągów pod Otłoczynem w 1980 r. było największą katastrofą kolejową w powojennej Polsce. Zginęło 67 osób. W jaki sposób prowadzono wówczas śledztwo? Czy wykonano jakieś ekspertyzy?

WARCHOŁY, reż. Sławomir Koehler – opowieść o gorących czerwcowych dniach radomskiego protestu ‘76, w której poza tłem historycznym, portretowane są współczesne środowiska ofiar i oprawców, paradoksalnie dominujących nadal w Radomiu, co stanowi swoisty „chichot historii”.

ALBUMY Z WOJTKUSZEK, reż. Andrzej Ciecierski – film o życiu hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego, żyjącego i tworzącego na przełomie XIX/XX w. na terenie Litwy i Polski. Jego prace dały podwaliny nowoczesnej europejskiej fotografii.

AUTOR NIEZNANY, reż. Wiesław Paluch – rok 1981, stan wojenny w Polsce. Wstrząsające zdjęcia z pacyfikacji kopalni „Wujek”, anonimowego fotografa, trafiają w ręce fotoreportera Jerzego Kośnika. Rozpoczyna się, zakończona sukcesem, walka o ich publikację i próby odnalezienia autora.

PACYFIKACJA STOCZNI SZCZECIŃSKIEJ IM. A. WARSKIEGO W 1981, reż. Monika Mazanek- Wilczyńska, Agnieszka Kuchcińska-Kurcz – historia przebiegu strajku i pacyfikacji stoczniowców podczas trwania stanu wojennego w Polsce, kiedy to komunistyczne oddziały wojska i milicji, weszły na teren stoczni szczecińskiej, gdzie swój sprzeciw wyrażało około 9 tys. pracowników.

EMANUEL SCHLECHTER. SZLAGWORTY NIEZAPOMNIANE, reż. Jerzy Oleszkowicz, Leszek Staroń – historia życia i kariery Emanuela Schlechtera, wziętego scenarzysty filmowego, współtwórcy Radia Lwów,
kierownika literackiego wytwórni płytowych Columbia i Odeon. Do historii przeszedł jako autor przebojów śpiewanych od kilku pokoleń.

10. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbędzie się w daniach 18-20 sierpnia 2022, a jego
organizatorami są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i
Historii Telewizji Polskiej S.A.

Wydarzenie jest współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasta
Zamość, TVP Historia, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji
Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *