Broken Forest w Galerii Fotografii Ratusz
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne bardzo serdecznie zaprasza wszystkich na uroczyste otwarcie niezwykłej wystawy fotograficznej, pt. „Broken Forest”.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, tj. 06 września 2024 r. o godzinie 17:00 w Galerii Fotografii Ratusz.
Wystawa współfinansowana przez Miasto Zamość.
Stowarzyszenie Forum Innowacyjności Odin z siedzibą w Krakowie wraz z Katedrą Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie przez 10 lat realizowało cykliczne spotkania artystów i edukatorów sztuki, krytyków i historyków sztuki w ramach Międzynarodowych Sympozjów Artystyczno -Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu”. Nazwa nawiązuje do spotkań edukacyjnych i tradycji plenerów odbywających się w Krzemieńcu w latach 30. XX wieku, będącym wówczas znaną kolonią artystyczną. Spotkania artystów odbywały się naprzemiennie w Polsce i na Ukrainie
W roku 2019 otrzymaliśmy – w trakcie X jubileuszowego sympozjum – zaproszenie do współtworzenia nowego projektu artystycznego BrokenForest dotyczącego publicznego dialogu na temat zachowania dziedzictwa naturalnego i kulturowego. Pomysłodawcami wielokulturowego, interdyscyplinarnego projektu są: mieszkający w Kanadzie kolumbijski artysta Cesar Forero oraz mieszkający w Nipissing Region w Kanadzie irlandzki artysta Dermot Wilson. Projekt obejmuje wymianę kulturalno-artystyczną, która – obok wielu innych – stwarza międzynarodowe forum dyskusyjne i płaszczyznę do stawiania ważnych pytań dotyczących roli artystów w zachowaniu wspólnego dziedzictwa naturalnego i kulturowego.
W programie przewidziane są rezydencje artystów, którzy wykonają prace inspirowane pobytem w miejscach ważnych ze względu na unikatowe walory przyrodnicze i współegzystencję wielu kultur, na trzech kontynentach: w Polsce (Europa), Kanadzie (Ameryka Północna) i Brazylii (Ameryka Południowa). Wszystkie prace mają tez uchwycić ducha dzikiej przyrody, aby wyrazić jej kruchość i nieprzemijającą wartość. Efekty działań międzynarodowej grupy artystów w postaci obrazów, rysunków, grafik, fotografii i rzeźb oraz instalacji, z uwagi na interdyscyplinarny charakter projektu będą prezentowane na wystawach w krajach, z których pochodzić będą uczestnicy sympozjum. Planowane są również druk katalogu zawierającego, oprócz reprodukcji prac, również eseje kuratorów, artystów i wszystkich współorganizatorów projektu, a także realizacja filmu.
Naszym celem jest stworzenie sekcji fotograficznej Grupy BrokenForest, skupiających pasjonatów fotografii, nie tylko profesjonalistów, których interesuje tematyka będąca celem przewodnim działania grupy.
W roku 2024 kolejna czwarta już edycji Sympozjum odbędzie się w Polsce, na Roztoczu Wschodnim, w Horyńcu-Zdroju oraz w całym powiecie lubaczowskim, w sąsiedztwie należącego do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, Zespółu Cerkiewnego w Radrużu.
Dlatego też premierowa wystawa fotografii odbędzie się w Zamościu w Galerii Fotografii Ratusz prowadzonej przez Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne.
Uczestnikami sympozjum będą artyści z Brazylii, Kanady, Kolumbii, Włoch i Tajwanu
Najważniejszym partnerem i współorganizatorem przedsięwzięcia będzie Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Program Sympozjum obejmuje oprócz wspólnej pracy, której efekty poznamy na końcowych wystawach, również wycieczki fakultatywne do ważnych krajobrazowo i kulturowo miejsc regionu.. Celem tych działań jest również przybliżenie artystom historii miejsca w którym pracują i pokazanie jego wyjątkowości i lokalnej oryginalności.
W następnych latach planujemy dalsze wystawy projektu BrokenForest Poland nie tylko w Polsce lecz również w innych krajach z których pochodzą uczestnicy projektu.
Leszek Żebrowski