Aleja Sław z nową Gwiazdą

W piątek, 14 sierpnia w Zamojskiej Alei Sław zabłyśnie nowa gwiazda. Tym razem swoją pamiątkową tablicę odsłoni tam Maria Sarnik-Konieczna.

To właśnie architekt, była posłanka i pierwszy w historii Zamościa miejski konserwator zabytków, zostanie uhonorowana w 13. edycji zamojskiej Alei Sław. Pani Maria przede wszystkim kojarzona jest z wpisaniem zamojskiego Starego Miasta na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uroczystość zaplanowano na godz. 16:00 na ul. Grodzkiej, gdzie mieści się zamojska Aleja. Uroczystość uświetni występ zespołu „Inny Kwartet”, poprowadzi ją pomysłodawczyni Alei- Teresa Madej.

Maria Sarnik-Konieczna (ur. 19 lutego 1941 w Szadku) – polska architekt, posłanka na Sejm PRL VIII kadencji.

Życiorys

W 1968 ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pracowała w Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Była wieloletnią członkinią, a następnie została honorowym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Pełniła funkcję miejskiego, a następnie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Zamościu. W latach 1980–1985 była bezpartyjną posłanką na Sejm PRL VIII kadencji. Zajmowała stanowisko dyrektora Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury, została członkinią Polskiego Komitetu ICOMOS.

W 2013, za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury polskiej i zachowania dziedzictwa kulturowego, prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 ( cyt. za Wikipedią)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *