35 lat ZPiT ,,Zamojszczyzna”

Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” powstał w 1985 roku w wyniku starań dyrekcji Wojewódzkiego Domu Kultury Stanisława Rudego i Ireny Kozubowskiej. Dzięki przychylności temu przedsięwzięciu ówczesnej dyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego pani Zofii Piłat, WDK otrzymał dodatkowe etaty i środki na zakup instrumentów muzycznych i strojów. Szczęśliwy los sprawił, że w tym czasie do Zamościa powróciła Jolanta Kalinowska-Obst, absolwentka wydziału Pedagogiki, członkini Zespołu Pieśni i Tańca UMCS, osoba z dużym zaangażowaniem, niezwykle utalentowana, z odziedziczonym po swojej babce, znanej animatorce kultury, umiłowaniem pracy z  dziećmi i młodzieżą. Objęła ona swoją opieką zespół, co szybko owocowało.

9 października 1987 roku:

„…Doceniając osiągnięty poziom artystyczny, bogaty repertuar uwzględniający pieśni i tańce naszego regionu Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu nadaje Zespołowi nazwę <Zespól Pieśni i Tańca Zamojszczyzna>
Nazwa ta jest wyrazem uznania dla pracy Zespołu oraz zobowiązaniem do szczególnej troski o zachowanie tradycji folkloru zamojskiego i godnego reprezentowania województwa.”

Obecnie w zespole pracuje 7 grup tanecznych, razem ok. 200 osób. Jest to jedyny działający na terenie Zamościa zespół kultywujący tradycje narodowe i ludowe. ,,Zamojszczyzna” jest ambasadorem polskiego folkloru, polskiej kultury.

ZPiT ,,Zamojszczyzna” od 2002 roku jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,,Eurofolk – Zamość”. Założyciel zespołu, kierownik artystyczny i choreograf: Jolanta Kalinowska-Obst Instruktor tańca i choreograf: Monika Hildebrand
Instruktor wokalu: Barbara Rabiega

Z okazji 35 -lecia ZPiT ,,Zamojszczyzna” w „Galerii Nadszaniec”, ul. Łukasińskiego 2, 22-400 Zamość pan Mirosław Chmiel zaprasza do obejrzenia wystawy, autor pokazał zdjęcia z koncertów zespołu z ostatnich pięciu lat. Wystawę można oglądać do końca marca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.