„Zobaczyć naturę” – wystawa fotografii Elżbiety Dzikowskiej

„Zobaczyć naturę”to tytuł wystawy fotografii Elżbiety Dzikowskiej, która została otwarta 22.01.2016 w BWA Galeria Zamojska. Wystawę otworzył dyr. BWA Jerzy Tyburski, który przedstawił głównego gościa i zarazem autora prac, Elżbietę Dzikowską.

,,Od początku bogatego, pełnego pasji życia Elżbiety Dzikowskiej, towarzyszył jej aparat fotograficzny. Wszelkiego rodzaju podróże, czy wizyty w nowe miejsca świata, odbywała z tym nieodzownym narzędziem poznawczym. Początkowo aparat służył podróżniczce do utrwalenia niezwykłego miejsca. Fotografia posiadała wówczas charakter dokumentacyjny.

Z czasem fotografia staje się dla Elżbiety Dzikowskiej medium i nośnikiem obrazów samodzielnych, odrębnych. Ogromna kultura i erudycja w dziedzinie historii sztuki, spowodowały, że Elżbieta Dzikowska staje się artystką tworzącą obrazy przy pomocy obiektywu aparatu fotograficznego”-  powiedział Jerzy Tyburski

Elżbieta Dzikowska – urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim – najpierw filologię chińską, potem historię sztuki. Pracowała w miesięcznikach „Chiny”, i „Kontynenty”, w Tygodniku Kulturalnym „Radar”, w Redakcji Filmowo-Telewizyjnej TELE-AR i w Interpress-Filmie.

Napisała kilka książek o Ameryce Łacińskiej. Przedstawiła 50 wywiadów z artystami w albumie „Polacy w sztuce świata”. Jest autorką przewodnika „Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce”. Przez wiele lat prowadziła z mężem, Tony’m Halikiem, program telewizyjny „Pieprz i wanilia”, potem sama realizowała program „Groch i kapusta”. Dużo podróżuje, jest członkiem Polskiego Oddziału „The Explorers Club” i Międzynaro-dowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Posiada wiele odznaczeń. Jej pasją jest fotografia i odkrywanie Polski. Mieszka i pracuje  w  Warszawie.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.