Zamość – żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę

W pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli uroczystą przysięgę na sztandar.

Żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” złożyli przysięgę w Zamościu, uroczystość odbyła się w niedzielę, 24 września, o godz. 11.00 na Rynku Wielkim , wcześniej o godz. 9.00 w Kościele Jana Bożego w Zamościu odbyła się msza św. za nowo powołanych żołnierzy do służby.
W uroczystej przysiędze wojskowej żołnierzy udział wzięli m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Dworczyk , meldunek ministrowi złożył płk Tadeusz Nastarowicz dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierze, którzy złożyli przysięgę wojskową wstąpili do służby 9 września br., wówczas to w siedmiu lokalizacjach w trzech województwach rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do WOT. Bierze w niej udział blisko dziewięciuset ochotników. Równolegle trwają szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów.

W tym samym czasie ich koledzy, zaprzysiężeni niespełna pół roku temu biorą udział w największych tegorocznych manewrach wojskowych Dragon-17.
Ćwiczenia pod kryptonimem Dragon odbywają się cyklicznie, co dwa lata. Ich celem jest sprawdzenie współdziałania wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Obecnie w strukturze 2. LBOT jest ponad 600 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym około 350 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie podstawowe i ponad 300 żołnierzy, którzy przeszli szkolenie wyrównawcze.

Jeszcze w tym roku planowane są 16-dniowe szkolenia podstawowe we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu, a także szkolenia wyrównawcze (weekendowe). W lutym 2018 roku zaplanowano 14-dniowe szkolenie zintegrowane

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych  jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof.

Docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia.
Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dziewięć miesięcy po powołaniu piątego rodzaju sił zbrojnych w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę już ponad 5 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 4 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *