Zamość – Pierwszy Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO

W Zamościu 9 października br. w pochmurny i chłodny dzień ale z gorącymi sercami  na Rynku Wielkim  odbył się po raz pierwszy Festiwal Polskiej Żywności wolnej od GMO.
Taki festiwal to okazja do poznania lokalnych producentów oraz przypomnienia sobie smaków naszych babć – zdrowej nieprzetworzonej żywności. Podczas Festiwalu uczestnicy mogli wziąć udział w debacie zatytułowanej: „Zamość – miasto idealne dla zdrowej żywności i lokalnych producentów” z udziałem lokalnych przedstawicieli władz różnego szczebla. Festiwal to przede wszystkim promocja polskiej żywności, w tym lokalnej i regionalnej.

Uroczystego otwarcia festiwalu o godz. 10.00 dokonał Poseł Jarosław Sachajko, Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Rolników i Konsumentów Kukiz’15 oraz Senator Jerzy Chruścikowski.

Senator Jerzy Chruścikowski powiedział min. ….,, dzisiaj w Zamościu jest okazja abyśmy porozmawiali jak to zrobić abyśmy my i rolnicy  przekonali konsumentów, że mamy najlepszą żywność wolną od GMO, że  nie potrzebujemy tyle sprowadzać towarów z zagranicy. My mamy tu w Polsce dobrą zdrową żywność wolną od GMO.

Spotkanie w Zamościu to bardzo ważne wydarzenie. To spotkanie ponad podziałami aby konsumenci mieli świadomość,że to co jemy to jest najważniejsze, że to jak się czujemy jak wyglądamy wynika z tego co jemy. Wiedza na temat GMO  jest bardzo mała (Genetycznie Modyfikowany Organizm) – czyli  organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób nie zachodzących w warunkach naturalnych w skutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji. Geny przenosi się miedzy gatunkami, geny zwierząt przenosi się do roślin np. ziemniak z genem ryby.

Od godz. 11.00 do 15.00 odbywały się panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości – specjalistów w dziedzinie rolnictwa, zdrowej żywności, tradycyjnych produktów oraz ekologicznej uprawy bez GMO.

Panel dyskusyjny 1 – „Przedsiębiorczość na wsi czyli jak wykorzystać potencjał wsi”
Panel dyskusyjny 2 – „Ekologiczne uprawy – blaski i cienie”
Panel dyskusyjny 3 – „Produkt Tradycyjny czyli kulinarny powrót do korzeni”
Panel dyskusyjny 4 – „Żywność modyfikowana genetycznie (GMO) szansa czy zagrożenie dla polskiego rolnictwa?

Wydarzenie organizowało Stowarzyszenie Rolników i Konsumentów „Kukiz’15”, które było reprezentowane przez Jarosława Sachajko, Pawła Kukiza, Agnieszkę Ścigaj i Marka Jakubiaka.

Oprócz dyskusji na temat żywienia i ekologicznej produkcji, odbyły się prezentacje gospodarstw ekologicznych. Żywność dobrej jakości jest podstawą zdrowia całego narodu a sposób jej produkcji zapewnia wolność od korporacji i strategiczne bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Polacy chcą mieć łatwy dostęp do takiej żywności od polskich rolników.

Fotorelacja Janek Cios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.