Zamość – 25 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Zamość świętował 25 lecie wpisania na Listę UNESCO. W 1992 r. zamojskie Stare Miasto, stanowiące przykład renesansowej zabudowy miejskiej, zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Z tej okazji w sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się Konferencja „Ochrona i promocja miasta Zamość inwestycją w Dziedzictwo Narodowe. 25 lat na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”, koncert „Muzyczne niespodzianki” w wykonaniu zespołu kameralnego Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego oraz odsłonięcie tablicy Bolesława Leśmiana.

Na budynku przy ul. Kościuszki 4 odsłonięta została 7 września nowa tablica upamiętniając pobyt poety i prozaika Bolesława Leśmiana. Tablica poświęcona pobytowi B.Leśmiana w Zamościu, umieszczona pod jego mieszkaniem w „Domu Centralnym”. Projekt i wykonanie BARTŁOMIEJA SĘCZAWY. Montaż wykonała firma p.Waldemara Rycyka „GRANBUD”. Tablica została ufundowana przez Miasto Zamość, dzięki poparciu Roku Leśmiana przez Prezydenta Miasta Zamość pana ANDRZEJA WNUKA.

Bolesław Leśmian po I wojnie światowej, jesienią 1918, przeniósł się do Hrubieszowa, gdzie pracował jako rejent, a następnie – w 1922 – do Zamościa, gdzie miał notariat. W 1929 r. zastępca Leśmiana, pozorując włamanie, skradł 20 tysięcy złotych i uciekł. Leśmian, jako odpowiedzialny za pracownika, zobowiązany był zwrócić całą sumę, a dodatkowo zaległe podatki, co pomimo wysokiej pensji w wysokości 2,5 tys. zł było poważnym obciążeniem dla rodziny. Żona ofiarowała na ten cel swój diadem, lecz Leśmian wrócił od jubilera z Warszawy bez pieniędzy, co spowodowało wyprowadzkę żony do Łomży.
W roku 1933 został członkiem Polskiej Akademii Literatury. W 1935 przeniósł się wraz z rodziną (żoną i dwiema córkami) do Warszawy.

Jak powiedział nam Sławomir Bartnik prezes Zamojskiego Towarzystwa Leśmianowskiego; …dlaczego powstała nowa tablica skoro z drugiej strony budynku od ponad 50 lat widnieje tablica od strony ul. Żeromskiego. Odpowiedź jest dosyć skomplikowana, to był błąd historyczny. Tamta tablica powstała 50 lat temu w maju 1967 r. ponieważ lokalizację zmieniła księgarnia. Kiedyś Leśmian mieszkała nad księgarnią braci Pomarańskich od strony ul. Kościuszki a po wojnie  taką księgarnię otwarto od strony ul. Żeromskiego, ponieważ ta ulica była bardziej reprezentacyjna, ta ulicą maszerowały pochody 1-wszo majowe i ówczesna władza zdecydowała,że tę tablica umieści się z tamtej strony. To było jeszcze na dodatek w takim historycznym momencie, że był maj 1967 r. za miesiąc wybuchła wojna sześciodniowa . Leśmian trafił w tzw. okienko historyczne.
W Zamościu rok 2017 został ogłoszony przez uchwałę  RM  Rokiem Leśmianowskim w unikatowej formie gdzie odbywało się wiele imprez,  podobne obchody zostały zorganizowane tylko w małej Iłży w województwie mazowiecki. Sama tablica jest też unikatowa ponieważ artysta Bartłomiej Sęczawa tę tablicę obmyślił już dziesięć lat temu.

koncert „Muzyczne niespodzianki”

odsłonięcie tablicy Bolesława Leśmiana.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *