Zamojskie Lato Teatralne podsumowane

W sobotę (28 września) odbyło się uroczyste podsumowanie 44 Zamojskiego Lata Teatralnego.

Podczas uroczystości artyści Sceny InVitro zaprezentowali magiczny spektakl „ A recipe for Leonard Cohen (Przepis na Cohena)” w którym udział wzięli Matylda Damięcka, Łukasz Witt- Michałowski oraz muzycy: Tomasz Deutryk, Max Kowalski, Tomasz Kraskiewicz, Konrad Ligas i Daniel Monski.

Janusz Nowosad – dyrektor ZDK złożył podziękowania: festiwalowej publiczności, sponsorom i partnerom. Ogłosił także wynik głosowania publiczności na najlepszy spektakl 44 Zamojskiego Lata Teatralnego – Buławę Hetmańską 2019 otrzyma Teatr Polonia za spektakl „Zapiski z wygnania”.

To właśnie ten teatr zainauguruje przyszłoroczne 45 Zamojskie Lato Teatralne już 20 czerwca 2020 roku.

44 Zamojskie Lato Teatralne nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa, bo już 14 października o 18.00 Teatr im. Kochanowskiego z Opola wystawi w Zamojskim Domu Kultury „Český díplom” – spektakl inspirowany m.in. reportażami Mariusza Szczygła.

„Český díplom” jest próbą spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku poprzez opowieść o kilku niezwykłych postaciach z jej kultury i polityki. Krótkie historie, ledwie okruchy biografii, pokazują nam czeski świat i jego skomplikowaną historię w różnych, często tragikomicznych barwach.

Owe historie niezwykłych bohaterów – ekscentrycznych artystów, ludzi zmiażdżonych przez system komunistyczny, rewolucjonistów – starają się podważyć stereotyp Czechosłowacji jako sielskiej krainy dobrotliwych ludzi spędzających życie w karczmie, pijących piwo i zagryzających knedlikiem. Przyglądając się czechosłowackiej historii i mentalności, próbując ją zrozumieć, artyści starają się dostrzec w odbitym zwierciadle naszą kondycję społeczną.

Marta Kubisova – popularna piosenkarka zniszczona przez system, Lida Baarova – aktorka kolaborująca z nazistami, Otokar Svec – nieszczęśliwy autor największego pomnika Stalina w Europie, Jan Palach – polityczny samobójca, płonąca pochodnia, a nawet Blondynka z filmu Miłość blondynki, to tylko niektóre z opisanych postaci z czechosłowackiego świata.

( inf. i fot. ZDK Zamość)

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *