Zakaz korzystania z telefonu – „SMART STOP”

1 czerwca wchodzą w życie zmiany w przepisach prawa o ruchu drogowym.

Najważniejsze dotyczą pieszych przechodzących przez jezdnię. Z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Zarząd Dróg Grodzkich wykona przed przejściami najbardziej obciążonymi ruchem pieszych, a szczególnie w okolicach szkół, dodatkowe oznakowanie w postaci piktogramów z hasłem „SMART STOP”. Pierwsze takie oznakowanie pojawiło się w środę 26 maja na przejściu na ul. Okrzei w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami. Nie oznacza to jednak, że będzie mógł bezkarnie wkraczać na przejście nie zwracając uwagi na nadjeżdżające pojazdy. Będzie on musiał zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię. Nowe przepisy w dalszym ciągu zabraniają pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Zespół Prasowy UM Zamość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *