Z gwiazdami podróż bez końca – Pokaz przedpremierowy oraz spotkanie twórców i bohaterów filmu

21 sierpnia 2021 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu odbył się ( jeszcze gorący)  pokaz przedpremierowy filmu) Z Gwiazdami podróż bez końca, reż. M. Dłużewska (70’) – z udziałem twórców i bohaterów filmu.

„Z Gwiazdami podróż bez końca” to najnowsza produkcja dokumentalna Marii Dłużewskiej. Film o miłości i spełnionym życiu z najnowszą historią Polski w tle. Andrzej Gwiazda, pięcioletnie dziecko, wywieziony z matką i babcią z Pińska do Północnego Kazachstanu, spędza tam sześć lat. Rodzinie Joanny Dudy – Gwiazdy w Krzemieńcu cudem udaje się uniknąć śmierci z rąk Sowietów, Niemców, Ukraińców. Gwiazdowie uczestniczyli w niemal wszystkich polskich zrywach niepodległościowych i płacili za to wysoką cenę. Zawsze wierni swojemu systemowi wartości, zawsze wolni, wymykający się wszelkim modom i doraźnym trendom politycznym. Z wysokości mikroskopijnego balkoniku na dziewiątym piętrze bloku w Trójmieście patrzą na świat wciąż z zachwytem, wciąż nienasyceni, gotowi do nowych wyzwań.

Andrzej Gwiazda, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i NSZZ „Solidarność”, jeden z liderów strajku w Stoczni Gdańskiej, negocjator Porozumień Sierpniowych, działacz podziemia, przeciwnik porozumienia z władzami PRL oraz jego żona Joanna Gwiazda, publicystka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL

Maria Dłużewska – reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych, uhonorowana Grand Prix 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej.

Z okazji premiery filmu w Zamościu Państwu Joannie i Andrzejowi Gwiazdom została wręczona statuetka w dowód uznania za niezłomną działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce przez przewodniczącego Rady Oddziału Zamość Regionu Środkowo- Wschodniego NSZZ Solidarność.

Organizatorami 9. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie. Smakuj Życie!”

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *