XIII Eurofolk – Zamość 2014 – upalny dzień 19.07.2014

18.07.2014 to kolejny dzień festiwalu XIII Eurofolk – Zamość 2014 . Przez cały upalny dzień mieszkańcy Zamościa i przyjezdni turyści mogli się delektować sztuką ludową. Przed południem na scenie Rynku Wielkiego występował Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Na straganach można było poszukać ciekawych rzeczy.
Od godz. 18:00 – trwał koncert festiwalowy, na którym to wystąpiły wszystkie zaproszone zespoły na XIII Eurofolk a mianowicie ,zespoły z Białorusi, Chile, Rumuni, Ghany, Meksyku i Macedonii.

Przedstawiamy kolejny zespół

Ghana
Freespirit Art Group z Moree
Zespół ludowy „FREESPIRIT” jest wynikiem projektu kulturalnego wspieranego przez Fundację Freespirit, która od 2007 r. pracuje z dziećmi i młodzieżą z Moree w celu poznawania i pielęgnowania kultury Ghany, szczególnie tradycyjnych miejscowych tańców. Repertuar zespołu zawiera liczne tradycyjne tańce ludowe pochodzące z różnych części Ghany i innych państw Afryki, takich jak Togo, Senegal i Uganda. Od momentu założenia zespół wziął udział w wielu imprezach kulturalnych i festiwalach, w tym w renomowanym festiwalu Panafest, a we wrześniu 2012 w bardzo ważnym festiwalu Fetu Afahye w Cape Coast, stolicy Regionu Centralnego Ghany, przy obecności władz regionu i prezydenta Ghany. W 2013 r. zespół wziął też udział w 3 międzynarodowych festiwalach w Europie: w XXVI Festival des Enfants du Monde w Saint-Maixent L’Ecole we Francji, w XXI Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Święto Dzieci Gór” w Nowym Sączu oraz w XII Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Folkloru w Zielonej Górze. Podczas występów używane są tradycyjne afrykańskie bębny fontomform, atumpan, kpanlogo, ewe, dundu, dondo, jembe, blekete oraz instrument gukogui i rogi, których używa się podczas specjalnej ceremonii królewskiej.
Kierownik i choreograf: John Mensah

Macedonia
Ansambl Toska ze Sztipu
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Toska powstał w 1992 r. na bazie założonego w 1944 roku stowarzyszenia Vanco Prke. Obecnie liczy on ponad 300 członków w sekcjach zespołu ludowego, orkiestry narodowej, grupy wokalnej i innych. Zespół daje liczne koncerty w Macedonii, biorąc również udział w wielu międzynarodowych i interkontynentalnych festiwalach organizowanych przez CIOFF®, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół koncertował m.in. w Portugalii (Porto w 1990 r. i Santarem w 2010 r.), Anglii (w 1986 r.), Niemczech (w 1987 r.), Finlandii, Francji, Polsce, Belgii oraz Luksemburgu. Jego repertuar obfituje w dynamiczne tańce i melodyjne pieśni, w tym pieśni i tańce ze Skopje oraz egejskiej części Macedonii. Ponadto organizuje liczne państwowe festiwale i posiada własną rozgłośnię radiową i telewizję. Przygrywająca mu kapela gra na takich instrumentach jak: harmonijka, klarnet, bęben, gitara i kontrabas. Toska jest prawdziwym reprezentantem macedońskiej kultury, jak również ambasadorem Macedonii w Europie i na całym świecie.
Kierownik i choreograf: Baze Dzodzev

Tak było przed południem i na kiermaszu[nggallery id=405]

A tak po południu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.