Wystawa malarska Franciszka Maśluszczaka – BWA Galeria Zamojska, 15.05.2015 r.

15.05.2015 r., o godz. 17:00. w BWA Galeria Zamojska  Prezydent Miasta Andrzej Wnuk dokonal otwarcia wystawy prac Franciszka Maśluszczaka.

Franciszek Maśluszczak
Malarz – rysownik – grafik
Urodził się 21 stycznia 1948 r. w Kotlicach k. Zamościa. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu i ASP w Warszawie, dyplom w 1974 r. Liczne wystawy indywidualne oraz udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Projektuje okładki i ilustruje książki dla dorosłych i dla dzieci. W prasie zamieszcza rysunki.
Uczestniczy w wielu aukcjach charytatywnych. Członek Rady Artystycznej w ZPAP oraz Komisji Architektoniczno-Artystycznej przy Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Przewodniczy obradom jury licznych konkursów artystycznych, uczestniczy w komisjach, obradach i  konferencjach. Odbywa podróże artystyczne i bierze udział w plenerach malarskich w Polsce i za granicą.
Za swoją działalność uhonorowany nagrodami i wyróżnieniami.
Jego obrazy, akwarele i rysunki znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzeach.

Kolekcje muzealne:
Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Historyczne w Zamościu, Muzeum Pokoju w Tokio, Japonia, Muzeum Miejskie we Wrocławiu, Muzeum Miejskie w Gandawie, Belgia i w Helsinkach, Finlandia … i inne.

Autor polichromii Drogi Krzyżowej i projektu witraży w kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie w Warszawie.
Twórczości Artysty poświęcono wiele publikacji prasowych , m.in. w „Twórczości” i „Sztuce”, „Rzeczpospolitej”, a także liczne programy telewizyjne, np. „Niedziela z Franciszkiem  Maśluszczakiem” , w TV Kultura”, programy radiowe oraz filmy „Światy Franciszka Maśluszczaka”, reż. H.Kramarczuk , „Malowane miasto”, reż. J.Nowak , „Jezus na Ursynowie”, reż. A.Gomółka.

Bibliografia książkowa – albumy o artyście :
1. „Franciszek Maśluszczak – rysunek i malarstwo”, wyd. AdiArt, Łódź, 1999.
2. „Franciszek Maśluszczak – kolekcja „Wielcy malarze polscy”, wyd. Edipresse, Warszawa, 2006.
3. „Franciszek Maśluszczak” – wyd. Muzeum Miejskie Wrocławia, 2006.
4. „Barwy wyobraźni” – wyd. Muzeum Śląskie, 2007.

Wystawa będzie czynna do 21 czerwca.

Fotorelacja Mirosław Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.