Wystawa fotografii Eweliny Magdziak ,,Non omnis morial” – ZDK, 21.10.2014 r.

21 października miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej “Non omnis morial”, której autorką jest młoda i utalentowana artystka, Ewelina Magdziak.  Jej fotografie można oglądać w Zamojskim Domu Kultury jeszcze do 20 listopada.

Ewelina Magdziak (19 lat), uczennica czwartej klasy Technikum „Lider” w Zamościu. Fotografią interesuje się od szkoły podstawowej. Od 2014 roku uczęszcza na zajęcia Młodzieżowej Pracowni Fotografii „NEGATYW”, a od maja 2014 jest członkinią Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego. ,,Non omnis moriar” jest drugą indywidualną wystawą autorki.

„Non omnis moriar” to projekt inspirowany pracami Zofii Rydet ze zbioru „Zapis socjologiczny”. Ideą, która przyświecała mi podczas jego realizacji było przedstawienie portretów mieszkańców współczesnej, a jednak już „odchodzącej wsi”. To sprawiło, że bohaterami moich zdjęć zostały osoby w podeszłym wieku. Wszystkie fotografie zostały wykonane na terenie powiatu zamojskiego od października 2013 r. do września 2014 r. 
Na swoich zdjęciach starałam się uchwycić to, co ulotne, chwilowe i przemijające. Ludzie i miejsca, które udało mi się zarejestrować, prawdopodobnie w niedługim czasie pozostaną już tylko na  fotografiach i w naszej pamięci. Nieubłaganie płynący czas i postęp sprawiają, że wiele obrazów naszej rzeczywistości ulega zmianie lub z niej znika, a my nie jesteśmy w stanie tego zmienić czy zatrzymać.
Cytat „non omnis moriar”,  czyli nie wszystek umrę pochodzi z Pieśni III Horacego – ,,Wybudowałem pomnik trwalszy niż ze spiżu…”, który świadczy o nieśmiertelności poezji. Podobnie ja podejmuję próbę, i za sprawą fotografii, chcę utrwalić ślad, będący trwałym świadectwem tego, jak żyją mieszkańcy tej części Polski. Prezentowane prace stanowią początek mojej rejestracji.

E. Magdziak

Zapraszamy na relację fotograficzną z otwarcia wystawy.
Fotografie: Mirosław Chmiel

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *