WOŚP dla Szpitala JP II w Zamościu – zobacz, co otrzymał

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tuż-tuż. Wspólnie z wolontariuszami zamojskiego sztabu  odwiedziliśmy Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II, aby zobaczyć, jaki sprzęt otrzymał Szpital od WOŚP.

Dyrektor zamojskiego szpitala “papieskiego”, Andrzej Mielcarek, na spotkaniu  z nami powiedział: “Popieram tą akcję w 100 procentach, ponieważ nasz szpital jest też beneficjentem WOŚP i otrzymuje od fundacji konkretne urządzenia. Trafił do nas sprzęt, który wart jest około 800 tys.zł., korzystają z niego nasi pacjenci w różnym wieku – niemowlaki, jak i osoby starsze.”

Hanna Orjanik, zastępca ordynatora Oddziału Neonatologii w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, dodała, że jej oddział otrzymał od WOŚP urządzenia na łączną kwotę około 200 tys.zł.  “To przede wszystkim aparatura do przesiewowego badania słuchu noworodków. Dlaczego jest to szalenie ważne? Twierdzi się, że noworodek nie słyszy, wręcz przeciwnie, prawidłowo rozwinięty noworodek świetnie słyszy. Wczesne wychwycenie dzieci z zaburzeniami słuchu, głuchotą bądź niedosłuchem w sposób bardzo istotny rokuje o sukcesach, jeśli chodzi o rozwój psychiczny i motoryczny u dzieci. Wczesne wykrycie wad słuchu i wczesne leczenie stwarza możliwości prawidłowego rozwoju zarówno słuchu jak i mowy u dzieci.”

W Szpitalu wolontariusze spotkali się z rodzicami Marysi i Hani, dziećmi które skorzystały ze sprzętu przekazanego przez WOŚP.
Tata Hani mówi: “Pomaganie ma sens, bo skala pomocy jest naprawdę ogromna – córkę udało  się uratować właśnie dzięki urządzeniom przekazanym przez WOŚP. Praktycznie każda karetka w Zamościu ma logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podobnie inkubatory. Hania nie miała, czym dojechać do Krakowa na OIOM i byłaby martwa. Minister zdrowia się tym za bardzo nie przejmuje, a pan Jurek Owsiak jest osobą, która wykazuje zainteresowanie dziećmi chorymi i ogólnie ludźmi chorymi.”

“Dostaliśmy sprzęt za ok pół miliona złotych” – powiedział profesor Krzysztof Marczewski, ordynator Oddziału Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych szpitala “papieskiego”.  “Dostaliśmy znakomity ultrasonograf z opcją echokardiograficzną, taki nadający się do użycia przy łóżkowego, to był jednorazowo największy wydatek. Dostaliśmy dwanaście bardzo fajnych łóżek dla seniorów. Dostaliśmy w dużej mierze wyposażenie, dzięki któremu mogliśmy uruchomić taką mini salę gimnastyczną, znajdują się tam: regal, rowerek i inne potrzebne przyrządy. Mogę powiedzieć, że dzięki Orkiestrze, sporo osób stanęło na nogi w sensie dosłownym, leżało i zaczęło chodzić.”

Zapraszam,  zobaczcie to sami.

fotografie: Janek cios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *