Warsztaty tworzenia filmów animowanych w Tomaszowie Lubelskim

zycie_zamoscia_artykul2-300x169Siły nadprzyrodzone, rozbójnicy i czarodziejska karczma – to elementy pierwszego tomaszowskiego filmu animowanego, który powstanie w Gimnazjum nr 1.  

W dniach 12-13 marca 2015 w tomaszowskiej szkole odbyły się warsztaty tworzenia animacji, podczas których powstał  ten oryginalny film. Kanwą scenariusza była lokalna legenda o Siwej Dolinie. Historia została spisana przez uczniów Gimnazjum, którzy przez ostatni miesiąc poszukiwali w swoim otoczeniu interesujących opowieści związanych z miastem. Warsztaty odbyły w ramach programu Akademii Orange „Dziadkowe Opowieści”, organizowanego przez Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca.

Na warsztatach młodzi ludzie pod kierownictwem utalentowanej artystki stworzyli gotowy film animowany.  Zajęcia poprowadziła Anna Chabros-Piłat – pochodząca z Roztocza artystka-plastyczka, laureatka nagrody „Żurawie – Lubelskie wyróżnienia kulturalne”.  Styl tworzenia filmów – animacja poklatkowa – to kontynuacja tradycji polskiej szkoły filmowej związanej ze studiem SE-MA-FOR.

Tomaszowskie Gimnazjum nr 1 jest drugim miejscem na Roztoczu goszczącym warsztaty tworzenia filmów animowanych. Podobne zajęcia odbyły się również w Cieszanowie (powiat Lubaczów). Ostatni film powstanie w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Przeorsku.

W maju w miejscowości Gorajec zorganizowana zostanie premiera wszystkich filmów stworzonych przez młodzież. Podczas spotkania młodzi ludzie opowiedzą o wrażeniach związanych z działaniami. Następnie filmy będą udostępnione dla internautów, a także zostaną zaprezentowane na Festiwalu Folkowisko w Gorajcu (10-12 lipca).

Projekt Dziadkowe Opowieści jest realizowany w ramach programu Fundacji Orange.

Info. nadesłane przez:
Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza “Folkowisko”

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *