V Międzynarodowy Festiwal Fotografii WSCHODNIA 2017

W środę 20.07.2017 odbyła się inauguracja  V Międzynarodowego Festiwalu Fotografii WSCHODNIA 2017

Tegoroczna edycja obejmuje cykl dziesięciu wystaw fotograficznych i towarzyszących im spotkań ukierunkowanych tym razem na problematykę żydowską. Zobaczymy indywidualne wystawy Gil Cohen-Magena, Menachema Kipnisa, Jakuba Ochnio i Swietłany Seredenko. Na wystawach zbiorowych pokażą się kijowski Fotoklub 9×12 i Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne. Zobaczymy również projekty: „Izrael wczoraj i dziś”, „Nieistniejące miasto”, „Żydzi na Zamojszczyźnie” , oraz „Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918- 1939”, którego kuratorem jest Teresa Śmiechowska.
Wschodnia ma wiele definicji. To nie jest tylko miejsce. W naszym ujęciu to bardziej przymiotnik niż rzeczownik. Za pomocą naszego festiwalu chcemy nie tyle pokazać co opisać miejsce, ale także cechy, stany, etapy czy zjawiska.
Takie definiowanie sprawiło, że problematyka żydowska, jest prezentowana m. in. w wymiarze historycznym. Zarówno dotyczącym szeroko ujmowanej historii naszego kraju, jak i w wymiarze lokalnym. To ten drugi był czynnikiem inicjującym obecną edycję.
Społeczność żydowska odgrywała dużą rolę przyczyniając się do rozwoju Zamościa, w którym po 354 latach obecności, podczas II wojny światowej, miała z jego przestrzeni nagle zniknąć. To „znikniecie” dokonało się w dramatycznych okolicznościach. W większości w 1942 roku w kilku deportacjach miedzy kwietniem, a październikiem Żydzi zostali wywiezieni do obozów zagłady i zamordowani.
Nie zamykamy się jednak na przeszłość, ale szukamy współczesnych odniesień zarówno tych bliskich jak i dalekich.
Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia bowiem to coś obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące. Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców.

Plan wystaw Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Wschodnia 2017
1. „W Chasydzkich kręgach” Gil Cohen-Magen – Centrum Kultury Filmowej (hol)
2. „Izrael wczoraj i dziś” – Galeria Fotografii Stylowy
3. „Dwa wiersze”, Wystawa zbiorowa ZTF – Rynek Wodny
4. „Miasto i oczy”, Menachem Kipnis – Galeria Fotografii Ratusz
5. „ Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918- 1939” – Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego
6. „Żydzi na Zamojszczyźnie” – Galeria Starej Fotografii
7. „Tajne spotkanie”, Jakub Ochnio – Zamojski Dom Kultury (hol)
8. „Zabytki żydowskie w Ukrainie”, Fotoklub 9×12 z Kijowa – Galeria BipeArt (Biblioteka Pedagogiczna)
9. „ Niekończąca się historia”, Swietłana Seredenko – Galeria Okrąglak
10. „Nieistniejące miasto”, Marek Kołcon, Andrzej Pogudz – Morandówka

Festiwal współfinansowany jest przez Miasto Zamość  oraz Starostwo Powiatowe w Zamościu. Odbywa się pod patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Andrzeja Wnuka Prezydenta Miasta Zamość.

„Zabytki żydowskie w Ukrainie”, Fotoklub 9×12 z Kijowa – Galeria BipeArt (Biblioteka Pedagogiczna)

. „Żydzi na Zamojszczyźnie” – Galeria Starej Fotografii

„Dwa wiersze”, Wystawa zbiorowa ZTF – Rynek Wodny

„Nieistniejące miasto”, Marek Kołcon, Andrzej Pogudz – Morandówka

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *