Umowa na zachodnią obwodnicę podpisana

Dzisiaj (19 maja) w zamojskim ratuszu podpisano umowę z wykonawcą dokumentacji technicznej na budowę zachodniej obwodnicy Zamościa. Jest to pierwszy duży krok ku temu, aby obwodnica powstała.

W podpisaniu umowy uczestniczyli m. in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Mirosław Czech.

Podpisanie umowy pozwoli na rozpoczęcie prac przygotowawczych i projektowych nowej drogi, która będzie jedną ze 100 obwodnic ujętych w ramach Programu 100 Obwodnic. 7 z inwestycji ma być budowanych na terenie województwa lubelskiego, a jedna w Zamościu.

Realizacja zakładanych modernizacji przypadnie na lata 2020-2030 z czego obwodnica w Zamościu ma „ruszyć” w trzecim kwartale 2025 roku jako ostatnia z planowanych w naszym województwie.

Planowana w Zamościu inwestycja to obwodnica Zamościa w ciągu drogi krajowej nr 74 czyli tzw. obwodnica zachodnia. Podstawowym celem budowy obwodnicy Zamościa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego co ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców oraz zwiększyć się przepustowość tego połączenia. Ponadto obwodnica będzie stanowiła uzupełnienia układu drogowego wokół miasta powiatowego w związku z projektowaną drogą ekspresową S17 Lublin – Hrebenne.

Zamojski odcinek DK nr 74 stanowić będzie ostatni element budowy obwodnic w ciągu tej drogi w województwie lubelskim. Już w II kwartale przyszłego roku ruszyć mają prace przy obwodnicach w Dzwoli oraz Gorajcu, a w IV kwartale 2023 powstanie obwodnica Janowa Lubelskiego oraz Szczebrzeszyna.

Ponadto na Lubelszczyźnie wykonane zostaną jeszcze obwodnice: Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82 (planowana data ogłoszenia przetargu: III kw. 2023 r.) oraz Łukowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 76 (planowana data ogłoszenia przetargu: I kw. 2023 r.).

Obwodnice na terenie powiatu zamojskiego budowane będą w ciągu drogi krajowej nr 74, a ich łączna długość wyniesie ok. 30 km. Najszybciej mają ruszyć prace w Gorajcu, gdzie rozpoczęcie budowy planowane jest w 2023 roku. W przypadku Szczebrzeszyna, budowa ma się rozpocząć w 2024 r., natomiast realizacja obwodnicy Zamościa ruszy w 2027 r.

Podstawowym celem budowy wskazanych obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości, co przyczyni się do odciążenia układu drogowego prowadzącego do Zamościa i dalej do przejścia granicznego Zosin-Uściług. Nastąpi zwiększenie przepustowości układu komunikacyjnego. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Po podpisaniu umowy na Rynku Wielkim odbył się briefing prasowy. zapraszamy do naszej relacji z niego:

Briefing prasowy w sprawie podpisania umowy na zachodnią obwodnicę Zamościa

Opublikowany przez Życie Zamościa Wtorek, 19 maja 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.