Turniej Herbertowski na Rynku Wodnym

Dzisiaj (23 maja) oficjalnie rozpoczął się VIII Zamojski Festiwal Książki. Jak już pisaliśmy patronem tegorocznej edycji jest twórca kultowego Pana Cogito czyli Zbigniew Herbert.

Twórczości tego poety, eseisty i dramaturga dedykowany był dzisiejszy Turniej Herbertowski.

Na zamojskim Rynku Wodnym posłuchać można było nie tylko poezji twórcy, ale także fragmentów jego korespondencji. Zaprezentowali ją uczniowie zamojskich szkół oraz studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zostało zinterpretowanych blisko 60 utworów, zarówno wiersze, poezja, proza poetycka oraz korespondencja. Wśród korespondencji znalazły się te kierowane przez poetę do rodziny- do siostry, do rodziców, oraz listy do żony– powiedziała nam Halina Zielińska z Książnicy Zamojskiej.

Interpretacje poddano ocenie, której dokonało jury w składzie Krystyna Rybińska-Smyk, Piotr Piela oraz Danuta Zwolińska.

Idziemy w stronę tego, żeby trochę bawić się twórczością Herberta, chociaż niektórzy przedstawiają go jako bardzo hermetycznego i takiego trochę tragicznego, ale naprawdę Zbigniew Herbert miał ogromne poczucie humoru i to widać w jego twórczości, a szczególnie w jego korespondencji – dodała Halina Zielińska.

Turniej poprowadzili Halina Zielińska oraz Łukasz Trojanowski, który zgromadzonym przybliżył sylwetkę poety.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.