The Beatles and World War II – PREMIERA

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu 4 października 2016 o godz.19.00 odbył się Koncert Muzyki The Beatles w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Tadeusza Wicherka oraz premiera filmu The Beatles and World War II – reżyseria Tony Palmer.

Jak sam reżyser powiedział nam …… muzycy grupy The Beatles poparli projekt, który im przedstawiłem i poprosili aby tytuł brzmiał „Dajcie szansę pokojowi” ale nie mogłem dać takiego tytułu ponieważ to nie był mój film. Pomysł na film zrodził się we śnie szalonego producenta muzycznego, który zbudził się w nocy i spisał swój sen na kartkę. Pomysł na film był taki aby wykorzystać wielu znanych wokalistów tego czasu i stworzyć nowe opracowania muzyczne muzyki The Beatles z orkiestrą. W 2014 r. na urodzinach jednego z producentów filmu zapytałem co stało się z tamtym filmem. Film zniknął, wytwórnia 20th Century Fox znienawidziła film oraz zniszczyli wszystkie kopie i negatywy, aby nikt nigdy nie zobaczył tego filmu. Tak całkiem przez przypadek szukałem kopii pewnego swojego filmu, którego z jakiegoś powodu nie mogłem znaleźć, więc sprawdziłem w Brytyjskim Archiwum Filmów (British National Film Archive), wpisałem swoje nazwisko i wypłynęła wielka lista filmów. Szukałem filmu, który chciałem znaleźć i tam pojawił się ten stary film ”All This and World War II”. To nie był mój film, ale został przypisany do mojego nazwiska. Więc błagałem to archiwum, aby przekazali mi jedną kopię tego filmu i to zrobili. Obejrzałem film i chociaż nigdy nie krytykuję dzieł innych twórców, to teraz rozumiem dlaczego wytwórnia naprawdę nienawidziła ten film. Sam pomysł to bardzo cudowny pomysł, nagrania istnieją są to bardzo ładne nagrania jak państwo sami usłyszą więc pomyślałem zaczniemy jeszcze raz. Wykorzystaliśmy około 10 procent materiału ze starego filmu i zacząłem wyszukiwać więcej i więcej archiwalnych nagrań, które uważałem za stosowne i stworzyliśmy całkiem nowy film. To co zobaczymy w filmie to oprócz sztuki filmowej niesamowita odwaga kamerzystów, którzy nie uciekli, kiedy np. bombowce japońskie czy piloci kamikaze atakowali Pearl Harbor. Wielu kamerzystów zginęło podczas kręcenia tych i innych tragicznych scen. W pewnym sensie ten film jest uhonorowaniem odwagi tych kamerzystów. Film został wydany około 6 tygodni temu na DVD i jest teraz nr 1 w sprzedaży filmów DVD w Ameryce. W New York Times powstał artykuł o tym filmie, w którym autor wyraził zdanie, że ten film powinien być obowiązkowo przedstawiany we wszystkich liceach w Stanach Zjednoczonych, aby pokazać co naprawdę się działo podczas II Wojny Światowej, a nie jak to przedstawia Hollywood. Film można jeszcze nabyć przez Internet oraz składając zamówienie w Orkiestrze Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, która może złożyć masowe zamówienie dla osób zainteresowanych.

Tony Palmer (urodzony 29 sierpnia 1941 w Londynie) , brytyjski reżyser i autor. Jego twórczość obejmuje ponad 100 filmów, począwszy od początku współpracuje z The Beatles , Cream , Jimi Hendrix , Rory Gallagher ( irlandzki Tour ” 74 ) oraz Frank Zappa ( 200 motele ), jego klasycznych portretów, które obejmują profile Maria Callas , Margot Fonteyn , John Osborne , Igor Strawiński , Ryszard Wagner , Yehudi Menuhin , Carl Orff , Benjamin Britten i Ralph Vaughan Williams . Jest także reżyserem teatru i opery.
Wśród ponad 40 międzynarodowych nagród za swoją pracę są 12 Złote Medale z New York Film Festival , a także liczne nagrody BAFTA i Emmy Awards . Palmer zdobył Prix Italia dwukrotnie.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *