Sztafeta po Ogień Niepodległości 06.11.2015

IV RAZ W ZAMOŚCIU
11 LISTOPADA OGIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI ZAPŁONIE NA RYNKU WIELKIM W ZAMOŚCIU
Sztafeta po Ogień Niepodległości

Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają na początku listopada do Kostiuchnówki, by na gro­bach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tra­dycji sztafet biegnących z ogniem niepodległości z krakowskich Oleandrów do Kostiuchnówki. Po uroczystościach przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego harcerze pobierają ogień i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.
Po przejechaniu kilkuset kilometrów Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada w Warszawie, Lublinie, Zamościu, Krakowie, Częstochowie, Łodzi, Zgierzu, Jastkowie i Staszowie.

Przywieziony przez harcerzy w sztafecie rowerowej Ogień Niepodległości niesiony przy salwach armatniego salutu honorowego podczas Centralnych Obchodów Święta Niepodległości składany jest na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Mauzoleum to na jednej z tablic nosi inskrypcję zaliczającą Pobojowisko Kostiuchnowskie do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.

Świadkiem zapalenia Ognia Niepodległości w Kostiuchnówce są od lat patroni i sojusznicy harcerskiej akcji porządkowania żołnierskich grobów na Wołyniu, delegacje polskich i ukraińskich szkół partnerskich, organizacji młodzieżowych i polonijnych.
Dzisiaj o godz. 11 sztafeta dotarła ze światełkiem do Zamościa gdzie główne uroczystości odbyły się o godz.17 w kościele p.w. Św.Katarzyny.

Organizatorami zamojskich uroczystości Ognia Niepodległości jest 24 D.H. ZHP ANANKE działająca przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 W Zamościu popularny EKONOMIK. Opiekun druh Jan Sternik.

Fotorelacja Janek Cios

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.