„Stop.Klatka” w Galerii Ratusz

Pierwszą w Polsce, indywidualną wystawę fotografii autorstwa Magdaleny Wywrot od wczoraj (12 października) oglądać można w Galerii Fotografii Ratusz.

„Stop.Klatka. to zbiór kilkunastu kadrów powstałych w ostatnich latach w różnych miejscach. Opowiadam o miejscach, ale na moich, nieco psychodelicznych częstotliwościach. Zdjęcie jest dla mnie zamkniętą chwilą, która trwa i nigdy więcej się nie powtórzy. A fotografowanie to czarna gorączka, głód doznań. Uważam, że namiętny człowiek jest wiecznie głodny i ten głód to raczej chęć pochłonięcia świata niż rozumowego poznania jego zakamarków. Każda z prezentowanych tu prac jest reakcją na moment, w którym instynktownie wyłapuję chwilę między snem a jawą. Opowiadam o przemijaniu, wyrastaniu z ograniczeń, słów i pojęć. Dużo literek, choć w formie obrazu. I dużo czerni. Ten kolor to dla mnie tajemnica człowieka, coś co w ludzkiej naturze nie odkryte, czego nie można nazwać i ująć chyba w żadnej nauce, połączenie ciszy i spokoju z chaosem, zgoda i bunt, walka i brak walki. Same sprzeczności, a w nich prawda i życiowa mądrość. Jeśli taka istnieje.”

Magdalena Wywrot, urodzona w 1979. Mieszka w Krakowie, ale bywa regularnie w USA. Fotograf dokumentalista jakkolwiek z mocno surrealistycznym zacięciem. Absolwentka Liceum Muzycznego w klasie klarnetu (Tarnów, 1999) oraz magister kierunku Zarządzanie i Marketing na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków, 2009). Ukończyła Akademię Fotografii (Kraków, 2012), warsztaty z kolektywem Sputnik Photos (Warszawa, 2012) oraz warsztaty z Vanessą Winship i George’m Georgiou (Nowy Jork, 2016).

Zdjęcia publikowała głównie na łamach międzynarodowych magazynów takich jak: Juxtapoz Magazine, Dear Dave, British Journal of Photography, die nacht, VICE, Witty, Hamburger eyes. Prace pokazywała przede wszystkim na wystawach zbiorowych w Europie i w USA , ale i w Australii. Zobaczyć może je było również przy okazji festiwali takich jak: Noorderlicht Festival, Unseen Photo Fair, Delhi Photo Festival.

Wystawa czynna będzie do 15 listopada.

( inf. Zamojskie Towarzystwo fotograficzne)

Fotorelacja Mirosława Chmiela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *