Solidarna Polska – projekt ustawy w obronie chrześcijan

Dzisiaj 11 sierpnia 2022 roku o godzinie 16:00 na placu przed ratuszem w Zamościu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra – członka Rady Ministrów Michała Wójcika oraz Wiceministra Sprawiedliwości dr Marcina Romanowskiego  dot. obywatelskiego projektu „W obronie chrześcijan”

Wiceministra Sprawiedliwości dr Marcina Romanowskiego powiedział  – Szanowni państwo, w ostatnich latach dochodziło w Polsce do wieluset aktów wandalizmu na tle religijnym właśnie do niszczenia przydrożnych kapliczek, krzyży dewastacji kościołów czy wręcz ataków na osoby wierzące, na osoby duchowne, do przerywania mszy świętych to wszystko są jaskrawe naruszenia kodeksu karnego, jaskrawe naruszenia wolności wyznania, wolności religii, wolności sumienia która jest chroniona konstytucyjnie, dlatego właśnie z inicjatywy Solidarnej Polski powstał komitet społeczny, który zbiera podpisy pod społecznym projektem ustawy w obronie chrześcijan właśnie. Jest to projekt który zmienia kodeks karny.Te zmiany nie mają polegać na podwyższeniu kar, ale mają zmierzać do tego żeby te kary zazwyczaj to będą grzywnę czy ograniczenie wolności w formie prac społecznych, żeby te kary były nieuchronne. Bo teraz ze względu na niejasne przepisy pełne look, sądy bardzo często mają pretekst żeby takie osoby które dokonują właśnie tego typu aktów wandalizmu uniewinnić. My to chcemy zmienić i stąd właśnie inicjatywa nowelizacji kodeksu karnego. Drodzy państwo dzisiaj mija miesiąc już od rozpoczęcia akcji zbierania tych podpisów, jest to dla nas również taka okazja do podsumowania tutaj w okręgu 7 w okręgu zamojsko –  chełmskim, udało nam się już w tym czasie zebrać  5 tysięcy podpisów, to to sporo. Na zbieranie podpisów jest 3 miesiące to oczywiście odbywa się w całej Polsce, już jest ponad 70000 podpisów zebranych z tych 100000 które są niezbędne. Bardzo się cieszę że tutaj wiele osób angażuje się właśnie w tę akcję. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom, bardzo dziękuję wszystkim którzy podpisują się pod naszym projektem. Zależy nam na tym chociaż jest to projekt z inicjatywy Solidarnej Polski to zależy nam na tym żeby wiele środowisk, wiele osób uczestniczyło właśnie  we wsparciu tego naszego działania, bo to jest ważne, ważne jest żeby dać sygnał bardzo wyraźny, sygnał do wszystkich parlamentarzystów nieważne z jakich barw politycznych, że ochrona wolności religii, wolności sumienia jest fundamentalna bo to jest wolność konstytucyjna i w jej obronie właśnie wstajemy.
Przyjechałem tutaj dzisiaj żeby podziękować, podziękować panu ministrowi Marcinowi Romanowski  oraz całej grupie osób z całego okręgu chełmskiego, osób które zaangażowały się w naszą akcję – mówił minister – członek Rady Ministrów Michał Wójcik .
Tak jak powiedział pan minister zebranych zostało ponad 5000 podpisów w ciągu zaledwie miesiąca, a trzy miesiące mamy na to żeby zebrać 100000 podpisów. 5000 tylko w tym okręgu to jest bardzo dużo , w Polsce jest tylko jeden okręg w którym zebrano więcej podpisów chodzi o Rzeszów, natomiast drugie miejsce z całą pewnością to jest miejsce właśnie tutaj. Dla tej ziemi, dla tych mieszkańców którym bardzo serdecznie chciałbym podziękować za to zaangażowanie. Chciałem podziękować za to że państwo włączyli się w tę akcję na którą można powiedzieć czekaliśmy, bo my się dalej już szanowni państwo nie możemy cofać. Chodzi nie tylko o chrześcijan, katolików, protestantów, wyznawców judaizmu, muzułmanów to chodzi szanowni państwo o to że jest coś takiego co określamy jako wolność religijna, wolność wyznania i to dla ludzi którzy mają jakąś wiarę. Jest niezwykle ważne to są bardzo osobiste przeżycia. Msza święta dla katolików jest czymś wyjątkowym i my nie zgadzamy się na to i nie życzymy sobie żeby ktokolwiek przerywał msze święte Nie życzymy sobie żeby ktokolwiek niszczył nasze symbole religijne Nie życzę sobie tego żeby Maryja była jako nalepkach na toaletach, to znaczy też żeby była przedstawiana w kształcie waginy a takie niestety sytuacje miały miejsce. Tych incydentów w ostatnich latach to jak pan minister powiedział jest dużo, znacznie więcej niż było przed laty i wiele spraw musi być umarzane z powodu tego że w kodeksie karnym są przepisy tak skonstruowane że niestety ale znamiona nie są przedstawione, nie są transparentne, ostre, przejrzyste Co to znaczy przykładowo słowo złośliwy, jak ocenić słowo złośliwy, kto działa w sposób złośliwy. Kiedy sprawa trafia do prokuratury czy do sądu to prokuratorzy i sędziowie mają problemy z kwestią ustalenia odpowiedzialności danej osoby. Wobec tego ten projekt polega na tym żeby wprowadzić kryteria zobiektywizowane, żeby mniej może korzystać z pomocy biegłych na miejsce kryteriów subiektywnych a bardziej obiektywnych. Dla nas dla chrześcijan przykładowo przerwanie mszy Świętej jest czymś, jest aktem który bardzo silnie uderza w naszą wolność. Oczywiście niektórzy mówią że korzystają ze swojego prawa wolności do wolności ale to korzystanie to jest bardzo daleko idące naruszanie, bo gdzie się kończy wolność człowieka ? Tam gdzie się zaczyna wolność innego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.