Rozpoczęła się 10. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”

 Jubileuszowa 10. edycja Zamojskiego Festiwalu Filmowego wystartowała 18 sierpnia 2022. Podczas trzech dni festiwalu, miłośnicy historii będą mogli  obejrzeć najlepsze i najnowsze polskie filmy dokumentalne i reportaże filmowe, a w tym roku, także seriale o tematyce historycznej.

Zespół Muzyki Dawnej „Capella all’Antico” rozpoczął inaugurację 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” w czwartek 18 sierpnia o godz. 20.00 na Rynku Wodnym.

Zespół Muzyki Dawnej Capella all’Antico działa przy Zamojskim Domu Kultury od 1983 roku. Jego założycielem i długoletnim kierownikiem artystycznym był Krzysztof Obst. Obecnie funkcję tę pełni Anna Cichoń – Hereta. Zespół wykonuje muzykę z epok średniowiecza i renesansu, począwszy od XIII do XVI w.

Zespół ma na koncie nagrody wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. W czerwcu bieżącego roku otrzymał Złotą Harfę Eola oraz Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu, a także uzyskał tytuł Ambasadora Festiwalu.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to wspólna inicjatywa TVP Historia, Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Miasta Zamość. Festiwal poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. 

Już od rana w CKF „Stylowy” w Zamościu, ul. Odrodzenia 9 rozpoczęły się projekcje konkursowych filmów i po projekcji spotkania z twórcami.. Na Rynku Wodnym podczas inauguracji 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” odbyła się prezentacja filmów dokumentalnych, reportaży filmowych i filmów animowanych o tematyce historycznej oraz wręczenie nominacji.

18 filmów o tematyce historycznej zostanie zaprezentowanych w konkursie 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” Organizatorzy otrzymali 69 zgłoszeń. W tegorocznej edycji “Spotkań z historią” o nagrody regulaminowe i statuetkę „Zamość – Perła Renesansu” rywalizują najnowsze polskie filmy i ich autorzy w 6 kategoriach: film dokumentalny, reportaż filmowy, serial dokumentalny, serial fabularny oraz montaż i zdjęcia. Jak co roku, swój ulubiony tytuł wskażą również widzowie festiwalu. Publikujemy listę nominacji do nagród “Zamość-Perła Renesansu”.

Kategoria: FILM DOKUMENTALNY

1. Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981, reż. M. Mazanek-Wilczyńska, A. Kuchcińska-Kurcz

2. Drobny kruchy człowiek, reż. B. Hyży-Czołpińska

3. Pan Kleks. Wojna i Miłość, reż. W. Jurków

4. Emmanuel Schlechter. Szlagworty niezapomiane, reż. J. Oleszkowicz, L. Staroń

5. Janos Esterhazy. Niewymazana historia, reż. G. Kubaszko

6. Autor nieznany, reż. W. Paluch

7. Smorawiński, reż. M. Kołodziejczyk, R. Kołodziejczyk

8. Górny Śląsk 1919-1921. Fotopanorama, reż. K. Glondys

9. VI Brygada Pani Komendant, reż. W. Królikowski

10. Albumy z Wojtkuszek, reż. A. Ciecierski

11. Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola, reż. T. Arciuch

12. Indeks i karabin, reż. H. Z. Etemadi

Kategoria: REPORTAŻ FILMOWY

1. Tynne – Termopile Kresów, reż. L. Wiśniewski

2. Warchoły, reż. S. Koehler

Kategoria: FILM ANIMOWANY

Nominacji nie przyznano

Kategoria: SERIAL FABULARNY

1. Stulecie winnych odc. 27, reż. P. Śliskowski

2. Polscy Wizonerzy. Wieleżyński – alchemik ze Lwowa, odc. 3, reż. M. Bonaszewski

Kategoria: SERIAL DOKUMENTALNY

1. Polskie dziedzictwo. Chocim, reż. M. Kłobucki

2. Ekspertyza. Katastrofa kolejowa pod Otłoczynem, reż. P. Litka

Kategoria: NAJLEPSZY MONTAŻ

Rafał Kołodziejczyk za film „Smorawiński”

Tadeusz Sosnowski, Joanna Sosnowska za film „Tynne – Termopile Kresów”

Kategoria: NAJLEPSZE ZDJĘCIA

Tomasz Grabowski za film „Autor nieznany”

Mariusz Kaźmierski za film „Tynne – Termopile Kresów”

Zamojskie wątki pojawiły się podczas wydarzeń specjalnych jubileuszowego 10. Zamojskiego Festiwalu Filmowego. Tegoroczne „Spotkania z historią” zainaugurowała plenerowa projekcja filmu o Janie Zamoyskim „Gra o koronę”  Zrealizowany z rozmachem i przy użyciu nowoczesnych technologii, fabularyzowany dokument, przedstawia kluczowe momenty biografii Jana Zamoyskiego. To wspaniała lekcja historii w atrakcyjnym wydaniu.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *