Rozdano nagrody 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” (22-08)

Zakończył się 8. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”. W bieżącej edycji nagrody główne oraz statuetkę „Zamość Perła Renesansu” przyznano w 3 kategoriach. Najlepszym filmem dokumentalnym o tematyce historycznej został obraz Zdzisława Cozaca „Z otchłani pradziejów”. W kategorii najlepszy film animowany statuetka powędrowała do twórców filmu „Marian na wojnie. Animowana historia Mariana Walentynowicza” w reżyserii Agaty Mianowskiej. W kategorii reportaż filmowy nagrodę otrzymał „Najpiękniejszy widok okna” autorstwa Marii Pisarek. Nagrody przyznało jury w składzie: Paweł Woldan, Stanisław Królak, Leszek Wiśniewski.

Decyzją organizatorów Grand Prix za wybitne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrała Maria Dłużewska – reżyserka, scenarzystka, aktorka, dziennikarka, laureatka wielu nagród filmowych i odznaczeń państwowych.

Festiwalowa publiczność za najlepszy film 8. „Spotkań z historią” uznała dokument “Obrońcy Poczty ” w reżyserii Damiana Lu Wenty.

Jury przyznało następujące wyróżnienia:
– w kategorii film dokumentalny:
„Ostatni bój”, reż. Grzegorz Gajewski
„Obrońcy poczty”, reż. Damian Lu Wenta
„Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki
„Nie tylko Enigma – opowieść o służbach wywiadowczych polskiego podziemia”, reż. Magdalena Kołodziejczyk, Rafał Kołodziejczyk –
– w kategorii reportaż filmowy:
„Stefan Bryła. Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy’, reż. Kamil Niesłony, Maciej Marmola
– w kategorii film animowany:
„Rodzinne Skarby’, reż. Joanna Polak, Daria Kopiec

Nowością tegorocznej edycji Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” jest przyznanie wyróżnień w kategorii zdjęcia oraz montaż. Wyróżnieni zostali: Michał Jarosiński za zdjęcia do filmu „Moja Solidarność”, reż. Sławomir Koehler; Krzysztof Miller za zdjęcia do filmu „Oto człowiek – rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu”, reż. Adam Kraśnicki oraz Amadeusz Andrzejewski za montaż filmu „Obrońcy Poczty”, reż. Damian Lu Wenta.

Nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystej Gali Finałowej 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego – 22 sierpnia 2020 w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Wydarzenie uświetnił koncert Łukasza Jemioły.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” to ważne i jedyne w Polsce wydarzenie prezentujące najnowsze produkcje dokumentalne. Biorą w nim udział wybitni przedstawiciele świata filmu – z kraju i z zagranicy. “Spotkania z historią” to wydarzenie, które pozytywnie wpływa na budowanie tożsamości narodowej, skłania do poszukiwania prawdy historycznej, stwarza przestrzeń dialogu i dyskusji oraz umożliwia wspólne wskrzeszanie pamięci o momentach ważnych w dziejach Polski. W konkursie rywalizują twórcy, których dokonania już dziś wyznaczają nowe kierunki dokumentu historycznego.

Organizatorami 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” są: Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” w Zamościu, Miasto Zamość, Centrum Kultury i Historii Telewizji Polskiej S.A.

Gala finałowa: wręczenie nagród 8. Zamojskiego Festiwalu Filmowego

Opublikowany przez Życie Zamościa Sobota, 22 sierpnia 2020
Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *