Respiratory transportowe od Caritas dla Szpitala Jana Pawła II

(26.02) w kaplicy Szpitala im. Jana Pawła II odbyło się uroczyste przekazanie dwóch respiratorów transportowych.– to dar od Caritas Polska przekazany przez diecezjalny Caritas dla Szpitala im. Jana Pawła II w Zamościu.

Dar dla szpitala wpisuje się w akcję Caritas „Wdzięczni Medykom”, która jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada ona interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią.

Od samego początku pandemii – powiedział ks. Marcin Jakubiak, dyrektor Caritas Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej była taka potrzeba aby Caritas Polska otoczyła potrzebą najbardziej potrzebujących. Z jednej strony byli to seniorzy, osoby biedne i osoby , które znajdują się  w trudnej sytuacji życiowej, z drugie strony jakby drugie płuco tych działań to była pomoc szeroko pojętym medykom, stąd akcja  „Wdzięczni Medykom”

Gdzie trafią podarowane przez Caritas respiratory, powiedział Andrzej Szewczuk, zastępca dyrektora ds. Administracyjno-Technicznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Caritas Polska przekazała dwa respiratory transportowe. Jeden będzie przekazany na oddział ratunkowy a drugi na oddział chirurgii. Respiratory są bardzo potrzebne a szczególnie w okresie pandemii, ponieważ jednym z objawów jest niewydolność płuc. W tym momencie przynajmniej czasowo trzeba podłączyć pacjenta pod respirator, który wspomaga oddychanie.Jest to czas, aby podjąć decyzję co z tym pacjentem zrobić. Czy to jest tylko chwilowe, czy trzeba go podłączyć do respiratora stacjonarnego i wdrożyć tlenoterapię.

Szpital dysponuje podobnymi urządzeniami, ale jak zaznaczył Andrzej Szewczuk, nowy sprzęt jest bardzo potrzebny.

Dar dla szpitala, a przez to bezpośrednio dla osób chorych nawiązuje do chrześcijańskiej triady Wielkiego Postu, w której zawiera się modlitwa, post i jałmużna. Ta ostatnia jest szczególnym wyrazem miłości wobec bliźniego – powiedział biskup diecezjalny Marian Rojek, który wziął udział w uroczystym przekazaniu respiratorów.

Jak wyglądają respiratory transportowe przekazane Szpitalowi im. Jana Pawła II w Zamościu mogą Państwo zobaczyć na poniżej zamieszczonych zdjęciach. /info.Caritas Zamość/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.