Premiera filmu „Wszystko dla Polski – Powstanie Zamojskie 1942-1944”

W Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” 17 stycznia 2017 r o godz.18.00 odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944”przygotowanego przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz Telewizję Polską S.A. Oddział w Lublinie.

Pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania filmu był Prezes Światowego Związku AK Okręg Zamość – Poseł Sławomir Zawiślak. W wyniku podjętych przez ŚZŻAK Okręg Zamość starań, produkcję filmu dofinansował Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz darczyńcy: Fundacja ORLEN Dar Serca, Grupa Azoty S.A, Krajowa Spółka Cukrowa S.A, Linia Hutnicza Szerokotorowa Spółka z o.o.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość przyznał odznaczenia zasłużonym w powstanie tego filmu. Odznaczenia otrzymali:Jan Józef Kasprzyk- Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Dyrektor TVP 3 Lublin – Ryszard Montusiewicz, reżyserzy Magdalena i Rafał Kołodziejczyk, Zbigniew Tracichleb  prezes PKP LHS – Zamość.

Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powiedział.…,,o Ojczyznę trzeba dbać ale można to robić tylko wtedy dopóki jest, bo gdy jej nie ma to wtedy jak pisał Hemar a doświadczyli tego obecni tu weterani ,, ziemia jest głuszą daremną a niebo jest ciemną otchłanią”. Ojczyznę trzeba kochać każdego dnia, ale ,,Oni” wspaniałe pokolenie obecne wśród nas pokazało nam ,że trzeba  czasem tez nawet o nią walczyć i ceni się dopiero wolność wtedy kiedy się ją traci….’

Film opowiada o tragicznych losach polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej, o niemieckich akcjach wysiedleńczych i pacyfikacyjnych na tym terenie oraz bohaterskiej walce zbrojnej oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w obronie ludności cywilnej oraz na rzecz wywalczenia niepodległości.

Mając na uwadze edukacyjny charakter ww. filmu członkowie ŚZŻAK Okręg Zamość wraz CKF Stylowy w Zamościu zaprosili szkoły na bezpłatne seanse filmowe, które odbędą się w dniach i godzinach uzgodnionych pod nr tel. 84 639 23 13. Termin możliwej rezerwacji seansów od 30 stycznia do 31 marca b.r. Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie CKF Stylowy, ul. Odrodzenia 9.

Muzykę do filmu „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944 skomponował Rafał Rozmus, Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie skrzypiec. Z wyróżnieniem ukończył studia w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Muzykę teatralną i filmową tworzy od 2003 roku. W tym czasie skomponował muzykę do 30 filmów, m.in. 14-odcinkowego serialu telewizyjnego Discovering the Vatican (Tajemnice Watykanu) – największej na świecie produkcji filmowej zrealizowanej na terenie Państwa Watykańskiego, 30-odcinkowego serialu telewizyjnego Metr od Świętości, kinowej wersji poematu Jana Pawła II Tryptyk Rzymski oraz 7 sztuk teatralnych.

Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany m.in. Nagroda Kulturalna Żurawie 2010 oraz Doktorat Honoris Causa Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *