Otwarcie wystawy “Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX-wiecznej Azji Środkowej”

W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego 22 kwietnia 2017 o godzinie 14.00 odbyło się otwarcie wystawy Igora Strojeckiego “Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX-wiecznej Azji Środkowej”.

Wystawa powstała z inicjatywy Igora Strojeckiego, prawnuka Leona Barszczewskiego, od wielu lat zajmującego się historią własnej rodziny.
Eksponaty ze zbiorów:
Prywatnych Igora Strojeckiego
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

Leon Barszczewski urodził się 20 lutego 1849 r. w Warszawie. Po przedwczesnej stracie rodziców został wzięty pod rosyjską „opiekę rządową” i wysłany do szkoły kadetów w Kijowie, co zadecydowało o jego dalszych losach – służbie w armii carskiej Rosji. W latach 1876-1897, z przerwami, przebywał w Samarkandzie, która stała się jego bazą wypadową na terytorium m.in. Wschodniego Turkiestanu, Emiratu Buchary, Chanatów Badachszanu i Darwazu. Na niezbadanych wcześniej terenach to on niejednokrotnie był pierwszym Europejczykiem widzianym przez tamtejszych mieszkańców. Podczas swych podróży opracowywał mapy terenu, biegu rzek i dróg, badał szlaki komunikacyjne na pograniczu Chin i Afganistanu. Tereny, po których podróżował Leon Barszczewski leżą obecnie w przeważającej części w granicach Republik Uzbekistanu i Tadżykistanu. W trakcie wypraw gromadził okazy botaniczne, zoologiczne i mineralogiczne oraz prowadził obserwacje etnograficzno-antropologiczne.

Po zakończeniu służby w Azji Środkowej został przeniesiony do Siedlec, gdzie w roku 1904 ufundował Szkołę Handlową dla dziewcząt (obecne II Liceum Ogólnokształcące im. św. Królowej Jadwigi). Zmarł tragicznie 22 marca 1910 r. w Częstochowie. Obecnie spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *