Otwarcie wernisażu „Sezonowe scenografie architektoniczne” – BWA Galeria Zamojska, 24.10.2014 r.

24 października miało miejsce otwarcie wernisażu „Sezonowe scenografie architektoniczne” według projektu Ewy Górskiej. Wyjątkowe prace przedstawiające nietypowe, bo inspirowane historyczną architekturą Zamościa, projekty letnich pawilonów można oglądać w BWA Galerii Zamojskiej.

Ewa Górska ur. 1971; Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia inżynierskie w warszawskiej WSEIZ na Wydziale Architektury Wnętrz oraz warszawskiej ASP na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z oceną celującą w Pracowni Architektury Wnętrz prof. Przemysława Krajewskiego, aneks w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja Zwierzchowskiego.
Zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli, scenografii, wystaw, ilustrowaniem książek oraz publikacji w prasie poświęconych sztuce i zabytkom.

Koncepcja projektu opowiada o symbiozie kultury i sztuki, granicy między dokumentacją a kreacją, projektowaniem czy odtwarzaniem. Ukazuje afirmację idealnego założenia miasta, które stało się miejscem niezwykle wyrafinowanym poprzez bogactwo treści artystycznych, kulturowych i ideowych. Oddaje istotę rzeczy, okazało się znakomitym przykładem trafnego balansowania między ideologią, a funkcjonalnością architektury. Przenikanie się żyjących obok siebie kultur zaowocowało bogactwem kulturowym i światowej klasy unikatowymi zabytkami z przepiękną ornamentyką. Pragnę
ukazać lokalny koloryt, niepowtarzalność, energię i życie Zamościa, a także przedstawić własne interpretacje, wrażenia odczucia, doznania, swoją wizję relacji społecznych i cywilizacyjnych na tle miasta. Moja analiza to proces efemeryczny. Jest ona sformułowana w kontekście cyklu przemian (początku narodzin, przemijania i umierania) zestawionych w taki sposób, by ukazać zapisane na kartach historii obrazy, sprzyjające kontemplowaniu i koegzystencji odbiorcy z otaczającym go światem, konsekwentnie podkreślając najważniejsze elementy z przeszłości.
Aspekt koncepcyjny jest współczesną przestrzenią ekspozycyjną zharmonizowaną z historyczną architekturą.

Zapraszamy na relację fotograficzną z pierwszego dnia wernisażu.

Fotografie: Janek Cios,
Redakcja: Monika Mikołajewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *