Orszak Trzech Króli w Zamościu: Król Melchior – Marek Rzeźniak

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy kolejno biogramy postaci biorących udział w zamojskim Orszaku Trzech Króli A. D. 2019, który przejdzie ulicami miasta już 6 stycznia ( program Orszaku znajdziecie TUTAJ)

Jako drugiego prezentujemy Króla Melchiora, którego rolę odegra Marek Rzeźniak:

Urodzony w Zamościu. Absolwent Liceum Plastycznego w Zamościu. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom w pracowni malarstwa profesora Wacława Taranczewskiego w 1969 roku. Członek ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Wieloletni nauczyciel PLSP w Zamościu. Rycerz Columba. Uprawia twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Jest autorem ponad dwudziestu wystaw indywidualnych, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Żonaty trójka dzieci: Agnieszka – artystka malarka, Natalia – aktorka, Wawrzyniec – programista i wiolonczelista; żona Maria – kustosz Muzeum Zamojskiego, zięć Łukasz – pianista, wnuczka Stefania.

Od trzydziestu lat związany jest ze wsią Szur koło Krasnobrodu na Roztoczu. Tam wspólnie z rodziną od 10 lat prowadzą niekomercyjną galerię sztuki, Galerię Szur, tam też powstały takie cykle jak: Strachy Polskie, Strachy Roztocza, Żywioły. Obrazy te, inspirowane są krajobrazem Roztocza z zauważeniem rzeczy, ludzi i wydarzeń.

Mówi: „ Pielgrzymowanie było znane już w starożytności. A w Judaizmie było ono nawet obowiązkiem (kult świątyni jerozolimskiej). Moglibyśmy oczekiwać, że pielgrzymowanie osłabnie wraz z nadejściem chrześcijaństwa ponieważ nie było ono teraz obowiązkiem. Mimo to chrześcijanie dobrowolnie przyjęli tę praktykę. Pielgrzymowanie dostrzegane jest jako metafora zwykłego ziemskiego życia, a także „jako przykład pielgrzymki Kościoła na jego drodze do miasta niebieskiego” – Papież Jan Paweł II. O gwiazdo betlejemska która zwiastujesz narodziny Zbawiciela prowadź nas z Orszakiem Trzech Króli do groty betlejemskiej – <<źródła wody żywej>>”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.