Ojciec i syn czyli dwupokoleniowo w Galerii 13

Od wczoraj (9 sierpnia) w Galerii 13 na ul. Stanisława Staszica w Zamościu oglądać można wyjątkową, rodzinną wystawę Stanisława i Jacka Pasiecznych.

Stanisław Pasieczny

Urodził się w 1939 roku w Polanówce. Jest absolwentem zamojskiego PLSP. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Emila Krchy. W 1965 r. otrzymał dyplom.

W latach 1975 – 1983 był Głównym Plastykiem m. Zamościa. Inicjator i Współzałożyciel Galerii Sztuki Współczesnej w Zamościu skupiającej zamojskich plastyków. W latach 1983 – 2000 był jej kierownikiem. Współorganizator i uczestnik wielu inicjatyw artystycznych; konkursów, przeglądów, plenerów.

W dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Członek ZPAP oraz Związku Pastelistów Polskich.

Jacek Pasieczny

Urodzony w 1978 roku w Zamościu. Absolwent Zamojskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa; w pierwszych latach w pracowni prof. Sławomira Karpowicza, a w dalszych – w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego. Dyplom z wyróżnieniem, z aneksem z rysunku u prof. Marka Szymańskiego otrzymał w 2003 roku.

W latach 2001 – 2004 studiował w Akademie Der Bildenden Kunste w Norymberdze (Niemcy) w pracowni prof. Johanesa Grutzke i w pracowni prof. Petera Angermanna – w ramach stypendium DAAD.

W latach 2007 – 2010 odbył środowiskowe studia doktoranckie przy ASP Kraków pod opieką dr hab. Łukasza Konieczki. W 2011 roku otrzymał stopień doktora w dziedzinie sztuki.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i stypendystą DAAD (Niemiecka Centrala Akademicka w Bonn).

Aktualnie pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jest członkiem ZPAP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *