Odnawiajmy zamojską nekropolię – Kwesta na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu (przy ulicy Peowiaków), 01.11.2014 r.

Jest już tradycją, że 1 listopada w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu (przy ulicy Peowiaków) odbywa się kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków i pomników, które znajdują się na terenie tej zamojskiej nekropolii. Już po raz ósmy będzie można złożyć datki na ratowanie cmentarza. Tym razem kwestarzy spotkać będzie można przy głównej bramie na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków, a także przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej. W tym roku organizatorem kwesty jest Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

Ósma edycja kwesty rozpocznie się o godzinie 8:00 i będzie trwać do 18:00. Już ponad 100 osób zapowiedziało swój udział w wydarzeniu. Wśród kwestarzy będzie można spotkać: samorządowców, polityków, przedstawicieli oświaty, instytucji kultury, sportu, a także przedsiębiorców, bankowców oraz dziennikarzy. Towarzyszyć im będą harcerze z Hufca Zamość i wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu.

Przypominamy, że w zeszłorocznej edycji kwesty zebrano rekordową sumę  środków pieniężnych. Wówczas bowiem na odnowę nagrobków Cmentarza Parafialnego zyskano ponad 18 tys. zł.  Dzięki temu trzy nagrobki: Teofili Gołębiowskiej, Stanisława Lasockiego i Marii Twardzikowskiej, zostały już umiejscowione na nowo po dokonanej konserwacji. Ich oficjalnych oględzin dokonała komisja złożona z przedstawiciela pracowni wykonującej renowację, Macieja Filipa, przedstawiciela parafii katedralnej ks. Marka Dobosza oraz miejskiego konserwatora zabytków Jadwigi Sadaj-Sado. W komisji uczestniczył również szef komisji historycznej Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu, Stanisław Orłowski.

Odnowę nagrobków  na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu wspierać można przez cały rok, wpłacając dowolne darowizny na specjalne konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego.

Konto: PKO BP SA. 44 1020 5356 0000 1802 0067 9753 z dopiskiem “Na Rzecz Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu”.

—–
AKTUALIZACJA – 07.11.2014

W tym roku podczas kwesty padł rekordowy wynik. Na ratowanie nagrobków wpłynęło dokładnie aż 18 tyś 513,62 zł.

Fotografie: Janek Cios
Redakcja: Monika Mikołajewicz

[nggallery id=501]

Zapraszamy na fotorelację z tegoroczne VIII kwesty na cmentarzu parafialnym.
FOTO Janek Cios i Mirosław Chmiel 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.