Obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w Zamościu

12 kwietnia na Rynku Wielkim w Zamościu odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych przez NKWD w ZSRR wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polskich, oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariuszy Policji Państwowej i Straży Więziennej oraz urzędników państwowych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00  happeningiem przygotowanym przez młodzież ze szkół  z Zamojszczyzny, przypominającym miejsca zbrodni.  Następnie o godz. 11.30 uroczystości przeniosły się do kościoła pw. św. Katarzyny. Przed mszą św. odbyła się część artystyczna w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum nr 3 Zamościu oraz Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Zamościu. Po wystąpieniu Marka Splewińskiego, prezesa Zamojskiej Rodziny Katyńskiej, odprawiona została msza w intencji zamordowanych Po mszy przy Pomniku Krzyż Katyński koło kościoła odprawiony został ceremoniał wojskowy,złożono wieńce i wiązanki kwiatów

Sesja naukowa w 75. rocznicę zbrodni katyńskiej odbyła się w hotelu Artis. Referat wygłosił Ks. prof. KUL Tadeusz Guz , ponadto uroczystość uświetnił swoją osoba Sławomir Z. Frątczak dyr.Muzeum Katyńskiego w Warszawie http://www.muzeumkatynskie.pl/pl/2166/kontakt.html,  który w przekazie multimedialnym opowiedział o budowie muzeum.

Uroczystości zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Zamojska Rodzina Katyńska w Zamościu, Prezydenta Zamościa oraz 3. Batalion Zmechanizowany.

Więcej informacji możemy przeczytać http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_katy%C5%84ska

Fotorelacja: Mirosław Chmiel.

One thought on “Obchody 75. rocznicy zbrodni katyńskiej w Zamościu

  • 13 kwietnia 2015 o 10:34
    Permalink

    Gratuluję Organizatorom pięknego programu obchodów zbrodni katyńskiej a zwłaszcza zaangażowania młodzieży w happening. Fotoreporterom relacji i zdjęć.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.