O Janie Karskim – w reżyserii Jerzego Zelnika

30 listopada o godz. 12:00 w Zamojskim Domu Kultury odbył się spektakl „ Blizny pamięci” w reżyserii Jerzego Zelnika.

 „Blizny pamięci” to opowieść o jednej z najbardziej fascynujących postaci polskiej historii – Janie Karskim. Żołnierzu, dyplomacie, emisariuszu, konspiratorze, wykładowcy, świadku historii, która na zawsze pozostawiła blizny w jego pamięci…
Opowiadał światu o największych przejawach zła i wielokrotnie niemal przepłacił życiem wierność swej misji.
Starał się dotrzeć do największej rzeszy mocowładnych i poruszyć ich sumienia, ale o żadnym z odbytych spotkań nigdy nie powiedział,  że było skuteczne, że przyczyniło się do uratowania choć jednego ludzkiego istnienia…

W rolę Jana Karskiego wciela się Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś ( wnuk dowódcy akcji odbicia Karskiego z rąk Gestapo).
Ze zderzenia dwóch narracji; młodości i tragicznie doświadczonej biografii człowieka u schyłku życia, powstaje niezwykle poruszająca wypowiedź o ludzkim wymiarze historii i bohaterstwa.

Reżyser Jerzego Zelnika powiedział,że musimy głośno i wyraźnie mówić o naszej pięknej choć bolesnej historii całemu światu i jak powiedział Jan Karski jest to nasz obowiązek mówienia dla przyszłych pokoleń.
Aby poczuć odrobinę historii z życia Jana Karskiego to nie tylko można obejrzeć zdjęcia ze spektaklu ale trzeba go obejrzeć i wysłuchać. Licznie zebrana młodzież wsłuchana przeżycia Jana Karskiego, świadczy o tym,że historia może być interesująca.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.