Nowy, całkiem nieoczekiwany mieszkaniec zamojskiego ZOO

Niespełna 24 letnia -co w przeliczeniu na ludzki wiek to prawie 100 lat! – lemurzyca wari czarno białego została mamą.

Colie bo tam ma na imię świeżo upieczona mama urodziła się w angielskim zoo w Colchester. Do Zamościa, jako 17sto latka przyjechała z równoletnim partnerem dokładnie 7 lat temu. Wari średnio w niewoli dożywają 19 lat więc wiek Colie jest już można by rzec podeszły. Ojcem malucha też nie jest już młodzieniaszek – sprowadzony wiosną ubiegłego roku z zoo w Usti nad Labem samiec za dwa tygodnie skończy 15 lat czyli około 70 ludzkich lat.

Lemurzego malca nikt się po tej parze nie spodziewał. Toteż zdumienie pielęgniarza który 5 dni temu zaniepokojony brakiem apetytu i nieopuszczaniem gniazda w wiklinowym koszyku było bardzo duże po tym jak wypatrzył pod samicą małego lemura.

Z  informacji zamojskiego ZOO i wywiadu z innymi ogrodami zoologicznymi wynika, że to prawdopodobnie pierwszy, udokumentowany przypadek tak późnego macierzyństwa u tego gatunku lemura.

Wari czarno-białe mają status gatunku krytycznie zagrożonego w przyrodzie ( Madagaskar). W Polsce można je zobaczyć jeszcze w 4 innych ogrodach zoologicznych.  Miejmy nadzieje że będzie można je zobaczyć już niebawem.

( na podst. informacji zamojskiego ZOO, fot. ZOO Zamość)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.