Nowe elektryczne autobusy MAN oficjalnie przekazane w Zamościu
Dojechały z fabryki już jakiś czas temu i w trakcie majówki woziły pierwszych pasażerów. Natomiast 8 maja oficjalnie przekazano Miejskiemu Zakładowi Komunikacji w Zamościu 14 nowych elektrycznych autobusów wyprodukowanych przez MAN Truck & Bus Polska w Starachowicach. Pojazdy utrzymane są w żółto-czerwonych barwach miasta.
Uroczystość odbyła się na placu przed Pałacem Zamoyskich.
– To dla nas wyjątkowy dzień – mówił Rafał Zwolak, Prezydent Miasta Zamość.
Prezydent podkreślał ekologiczne zalety nowych autobusów i przypominał, że miasto posiada już 14 wcześniej zakupionych pojazdów tej samej marki.
Podczas wydarzenia Rafał Zwolak wraz ze Sławomirem Ożgo, prezesem MZK Zamość, odebrali symboliczny klucz z rąk Marcina Grabowskiego, dyrektora ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska.
Prezydent przypomniał również, że z floty MZK korzystają nie tylko mieszkańcy Zamościa. Autobusy miejskiej spółki kursują także do okolicznych gmin. Tego dnia wspólnie z Rafałem Kowalikiem, burmistrzem Szczebrzeszyna, podpisano list intencyjny dotyczący uruchomienia w przyszłości połączeń również do tej gminy.
Warto podkreślić, że dzięki najnowszej dostawie Zamość dysponuje obecnie największą w Polsce flotą miejskich autobusów elektrycznych MAN.
Nowoczesne i ekologiczne autobusy
Przekazane pojazdy to 12-metrowe autobusy miejskie nowej generacji, wyposażone w silniki elektryczne o mocy 160 kW.
Autobusy zostały:
- w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności,
- wyposażone w nowoczesne systemy wspierające pasażerów,
- przygotowane do bardziej efektywnej i komfortowej obsługi komunikacji miejskiej.
– Nowa flota to znaczący krok w rozwoju naszego przedsiębiorstwa. Dzięki zwiększonemu zasięgowi, nowoczesnym systemom oraz rozbudowanej infrastrukturze ładowania możemy jeszcze efektywniej realizować przewozy i podnosić jakość usług dla mieszkańców – podkreśla prezes MZK Sławomir Ożgo.
Inwestycja za 44,5 mln zł
Całkowita wartość inwestycji wyniosła około 44,5 mln zł. Znaczną część przedsięwzięcia sfinansowano ze środków Krajowego Planu Odbudowy.
Dzisiejsza uroczystość zgromadziła wielu gości, którzy po części oficjalnej mogli wybrać się na przejażdżkę nowymi autobusami.
/UM










