Nie zdała matury – sterroryzowała szkołę…

Jak zapowiadaliśmy TUTAJ dzisiaj (17 października) w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Zamościu czyli w „Rolniczaku” zorganizowano specjalistyczne ćwiczenia pn. „Obiekt – 2019” z zakresu zarządzania kryzysowego.

Ćwiczenia miały sprawdzić koordynację działań w sytuacji zagrożenia terrorystycznego obiektu użyteczności publicznej.

W przedsięwzięciu uczestniczył Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, uczniowie i personel szkoły, siły i środki służb ratowniczych, instytucje szczebla miejskiego (Policja, PSP, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska Miasta Zamość).

Jak poinformowała asp. Dorota Krukowska – Bubiło – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Zamościu –  scenariusz ćwiczeń zakładał, że na teren szkoły w sposób niepostrzeżony wchodzi osoba, która posiada ładunek wybuchowy i grozi jego detonacją.

Jak się potem okazuje jest to absolwentka szkoły, która nie zdała egzaminu maturalnego:

Osoba ta dostaje się do budynku podszywając się pod uczennicę, następnie barykaduje się w jednej z klas – skąd na szczęście wypuszcza znajdujących się tam uczniów.  Następnie przez otwarte okno informuje o swoich zamiarach. Administrator szkoły decyduje o ewakuacji osób przebywających w budynku i powiadamia odpowiednie służby – relacjonowała ćwiczenia oficer prasowy.

W przypadku takiego założenia wiodącą służbą jest Policja i to ona przyjeżdża na miejsce jako pierwsza:

Policja weryfikuje informację, jeżeli zostaje ona potwierdzona wówczas na miejsce przyjeżdżają kolejni policjanci m. in. negocjatorzy którzy poprzez rozmowę usiłują odwieść sprawczynię sytuacji kryzysowej od zamiaru detonacji ładunku wybuchowego. Na miejsce przyjeżdżają również policjanci zespołu rozpoznania minersko-pirotechnicznego,  którzy po tym jak sprawczyni zagrożenia poddaje się i decyduje, że nie spełni swoich zamiarów dokonują przeszukania pomieszczeń – dodała oficer prasowy KMP w Zamościu.

Tym samym ładunek zostaje odnaleziony,  zabezpieczony i wywieziony w bezpieczne miejsce w celu jego neutralizacji. Następnie do działań przystępują policjanci dochodzeniowo-śledczy, zabezpieczają dowody przestępstwa i ślady. Po sprawdzeniu budynku i zebraniu dowodów administrator szkoły pozwala uczniom i personelowi szkoły bezpiecznie wrócić do budynku.

Ćwiczenia zgrywające trwały kilka godzin, w tym czasie kierowcy napotkali na ul. Szczebrzeskiej niewielkie utrudnienia w ruchu.

Obejrzyjcie fotorelację ze zdarzenia:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *