Marszałek na 100-lecie

W sali Consulatus zamojskiego Ratusza 28 lutego 2018 o godz.13.30 odbyła się konferencja prasowa władz miasta i organizatorów obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, na której przedstawiono wstępne działania związane z obchodami w Zamościu.

W konferencji uczestniczyli; prezydent miasta Zamość – Andrzej Wnuk, Jerzy Zacharow- członek komitetu odbudowy pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, Piotr Małysz – Radny i inicjator obchodów Dnia Niepodległości, Damian Miechowicz – dyr.Wydziału Turystyki i Promocji UM, Krzysztof Krawczuk – organizator Marszu Niepodległości w Zamościu.

Miasto Zamość powołało Komitet obchodów Dni Niepodległości, który  będzie organizował i koordynował w mieście przebieg obchodów. Ten rok jest rokiem szczególnym gdzie będą się odbywały inicjatywy i wydarzenia związane z 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Kulminacyjnym punktem będą obchody święta 11 listopada. Obchody te powinny odbyć się w nowym miejscu związane z Marszałkiem a mianowicie przed budynkiem klubu batalionowego przy ul. Piłsudskiego 36 gdzie ma stanąć pomnik Marszałka.Projekt Marszałka  Józefa Piłsudskiego stworzył architekt Jan Radzik.

Komitet obchodów Dni Niepodległości chce głównie zająć się koordynowaniem wszystkich uroczystości, które będą się odbywały w ramach obchodów 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, promowaniem patriotyzmu idei niepodległości, wspieranie wszystkich działań organizowanych przez instytucje, organizacje, osoby fizyczne a także łączenie wszystkich środowisk aby dzień 11 listopada był dniem wszystkich Polaków.

W skład komitetu organizacyjnego wchodzą m.in. ks. bp.Marian Rojek, Rektorzy zamojskich uczelni, przedstawiciele służb mundurowych ambasador Armenii w Polsce Edgar Ghazaryn, goście z Kanady i wszyscy, którzy chcą się włączyć w te uroczystości.Uroczystości odbywać się będą 1-3 maja, 15 sierpnia, 11 listopada i inne uroczystości. Komitet planuje stworzyć dwa, trzy mini parki w Zamościu, w którym będą posadzone 100 drzewa na 100-lecie odzyskania niepodległości. Jedną z najważniejszych inicjatyw jest odbudowa pomnika Marszałka J.Piłsudskiego, gdzie komitet zebrał już kwotę około 45 tyś.. ale jest potrzebne co najmniej jeszcze raz tyle pieniążków. Postać Marszałka powinna mieć około 4m wysokości plus cokół. Rada Miasta przygotowuje się do podjęcia specjalnej uchwały związanej z obchodami tego święta. Warto przypomnieć, że Marszałek J.Piłsudski przebywał w Zamościu czterokrotnie. Pomnik Marszałka na obecną chwilę jest w modelu glinianym o wys. 2,5m. Jeśli każdy Zamościanin wpłaciłby tylko 2 zł to wystarczyłoby na pokrycie kosztów budowy pomnika. Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć budowę pomnika mogą zakupić cegiełki o nominałach 10,20,50 i 100 zł. w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej  Rynek Wielki 13. Zbiórka pieniędzy na budowę pomnika jest za zgodą Ministerstwa Cyfryzacji do końca listopada tego roku. Komitet odbudowy pomnika składa się z 35 osób. Decyzją Rady Miasta Zamość rok 2018 został  ustanowiony  Rokiem Zamojskich Twórców Niepodległej.

W Zamościu w tym roku, 100 lat obchodzą również  SzP nr 2, SzP nr 3 i Zamojskie ZOO im. Stefana Milera. Przygotowywane są dwa sztandarowe wydarzenia związane z jubileuszem to Zamość 1920 i Szturm Twierdzy Zamość. Tegoroczny Marsz Niepodległości powinien również przejść do historii, ponieważ organizatorzy szykują pewną niespodziankę.

Dla wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć odbudowę Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu a nie będą mogli uczestniczyć w balu podajemy numer konta na które można wpłacać pieniądze. Cegiełki na budowę Pomnika można zakupić w Zamojskim Ośrodku Informacji Turystycznej Rynek Wielki 13 ( na dole Ratusza)
Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu 
zbiórka publiczna zarejestrowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

zbiorki.gov.pl
nr zbiórki 2016/189/KS 
 NA 100  ROCZNICĘ ODZYSKANIE PODLEGŁOŚCI Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu – rodacy

nr.konta komitetu 16 1240 2005 1111 0010 6837

Advertisements

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *