Lubelski Festiwal nauki – podsumowanie

We wrześniu odbył się XIII Lubelski Festiwal Nauki. W niedzielę 18 września, podczas prezentacji uczelni w Lublinie, dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu. W kolejnych dniach Lubelski Festiwal Nauki zagościł w murach zamojskiej uczelni, a wraz z nim młodzież z lokalnych szkół.

Centrum Badań i Transferu Technologii
XIII Lubelski Festiwal Nauki zagościł w PWSZ w Zamościu. W poniedziałek 19 września młodzież szkolna przybyła do laboratoriów Centrum Badań i Transferu Technologii przy ul. Szczebrzeskiej 31, gdzie poznawała arkana mechaniki i budowy maszyn.
Dr inż. Bronisław Samujło zaprezentował Jak zrobić coś z plastiku?, wykorzystując do tego maszyny zgromadzone w Laboratorium Tworzyw Sztucznych. W jego prezentacjach uczestniczyli uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Komarowie oraz z zamojskich szkół: Gimnazjum nr 3, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Gimnazjum nr 7.
Młodzi ludzie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, co pozwala mieć nadzieję, że przynajmniej część z nich wybierze w przyszłości studia inżynierskie.

Zielona energia i mowa ciała
W dzisiejszych czasach ludzie szukają oszczędności, gdzie się tylko da. Z pomocą przychodzi natura i nowe technologie… I Ty możesz mieć zieloną energię – to temat zaprezentowany przez dr inż. Bożenę Niemczuk oraz mgra Karola Kitkę podczas kolejnego dnia Lubelskiego Festiwalu Nauki w PWSZ w Zamościu. We wtorek 20 września tego ciekawego wykładu wysłuchali uczniowie II LO, ZSP nr 3 oraz Gimnazjum nr 7 (wszystkie z Zamościa). Co ważne, PWSZ nie tylko posiada bogato wyposażone Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii, którego opiekunem jest właśnie dr Niemczuk, ale również prowadzi kształcenie na specjalności odnawialne źródła energii w ramach kierunku mechanika i budowa maszyn.

Lasery, szybka kamera i trzeci wymiar
Dziennie na polskich drogach ginie średnio 15 osób, a 160 zostaje rannych… Taka jest smutna statystyka, a w czwartek 22 września na zamojskiej uczelni można było dowiedzieć się więcej o Komputerowej rekonstrukcji wypadków drogowych. Taki był temat wykładu mgra Przemysława Sandera. Wystąpienia wykładowcy na kierunku logistyka wysłuchała młodzież z Zasadniczej Szkoły Rzemiosł Różnych w Zamościu.

Turystyka i rekreacja na zakończenie
Ostatni „dzień festiwalowy”, 23 września, był pod znakiem turystyki i rekreacji. Nordic walking – zamojski spacer po zdrowie zafundowała uczestnikom dr Urszula Parnicka. Chętni do tej aktywności znaleźli się wśród uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Rzemiosł Różnych w Zamościu i ZSP nr 3 w Zamościu.

Ogółem z oferty PWSZ w Zamościu przygotowanej w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki skorzystało ok. 800 osób.

Duże zainteresowanie wykładami i prezentacjami przygotowanymi przez kadrę naukową Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej pozwala mieć nadzieję, że Lubelski Festiwal Nauki na stałe zagości w Zamościu i będzie stanowił doskonałą promocję bezpłatnych studiów licencjackich i inżynierskich. (Ewa Kołtun)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *