Krajobrazy Pawła Pierścińskiego w Zamościu!

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprosiło dzisiaj na prawdziwą fotograficzną gratkę!  28 kwietnia o godzinie 16:00 w Galerii Fotografii Ratusz odbyło się otwarcie wystawy żyjącej legendy polskiej fotografii Pawła Pierścińskiego pt. Krajobrazy.

Na wystawę pt. „Krajobrazy” składają się pozornie oswojone, dobrze znane wszystkim elementy, takie jak: pagórki, łagodnie zarysowane pasma górskie, wąwozy, pasy rolniczych poletek, sylwetki zabudowań, trawiaste miedze, rytmiczne powtarzalne zagony zaoranej ziemi, ciemne plamy lasu etc. Ogromny dorobek artysty fotografika i jego zasługi organizacyjne dla środowiska fotograficznego, doceniano wielokrotnie przyznając mu liczne nagrody i odznaczenia. Pawła Pierścińskiego wyróżniono m.in.: honorowymi odznakami Artysta FIAP, Excellent FIAP i Es FIAP, przyznawanymi przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Swoje prace eksponował na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad 250 ekspozycjach zbiorowych, uzyskując 120 nagród i wyróżnień. Kielecki Krajobraz w ujęciu Pierścińskiego wystawiano wielokrotnie za granicą m.in.: na Biennale Sztuki w Paryżu (1967 r.), Biennale Sztuki w Sao Paulo (1967 r.), Salonie Fotograficznym w Cremonie (1969 r.), i wielu innych.

Paweł Pierściński – artysta fotografik, należy do głównych animatorów, teoretyków i przedstawicieli Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – niezwykle oryginalnego i wyrazistego nurtu w fotografii artystycznej. Główną inspiracją i tworzywem artystycznym w pracach Pawła Pierścińskiego, od początku drogi twórczej jest rodzimy krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich, Ponidzia i okolic Kielc. Można powiedzieć, że do dziś, autor pozostaje niestrudzonym promotorem i propagatorem jego naturalnego, niepowtarzalnego piękna. Uwiecznia je w albumach, publikacjach regionalnych, a ogromna ilość fotogramów układa się w otwarte cykle: „Portret Ziemi Kieleckiej”, „Struktury”, „Krajobrazy z pierwszym planem” etc. Sam Paweł Pierściński określa swoją postawę twórczą z pozycji „dokumentatora”, odkrywającego za pomocą aparatu, świat struktur obecnych w pejzażu.

Paweł Pierściński jest honorowym członkiem Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego

Wystawa współfinansowana przez Miasto Zamość.
Ekspozycja czynna do 16.07.2017 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *