Koncerty organowe i wystawy…

…to jedne z wielu atrakcji jakimi cieszyć będzie zrewitalizowana świątynia OO. Franciszkanów w Zamościu. O funkcjach, jakie pełnić będzie kościół – przede wszystkim tych kulturalnych i edukacyjnych – mówiono podczas dzisiejszej (18 listopada) konferencji w sali Consulatus zamojskiego Ratusza. Na spotkaniu zgromadzonych powitał proboszcz Parafii pw. Zwiastowania NMP pod opieką OO. Franciszkanów w Zamościu, o. Andrzej Zalewski.

W konferencji udział jako prelegent wziął m. in. prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego  o. Cyprian Morys który podczas prezentacji przedstawił dorobek artystyczny środowisk franciszkańskich w Polsce. O. Cyprian Morys jest także- jak powiedział  o. Zalewski– jest głównym architektem zagospodarowania podziemi świątyni. W kryptach świątyni szczególne miejsce znajdzie prezentacja historyczna z odniesieniem do historii Franciszkanów, a także polskiej szlachty i symboliki baroku czy późnego średniowiecza. Wśród wielu elementów prezentacji pojawi się tu kopia celi śmierci o. Maksymiliana Marii Kolbego.

O aspekcie muzycznym i przeznaczeniu świątyni na cele muzyczne, w tym prawdopodobnie koncerty organowe mówił Piotr Stopa z Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. Ponadto Świątynia będzie doskonały miejscem gdzie słuchać będzie można Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego czy uczniów zamojskiej szkoły muzycznej.

Z kolei o świątyni w aspekcie edukacyjnym mówiła na konferencji Maria Gmyz. Jak powiedziała świątynia, nawet w dotychczasowej formie, spełniała funkcje edukacyjne , których głównym przejawem były organizowane od wielu lat konkursy plastyczne o tematyce religijnej. Konkursy te niejednokrotnie były  tradycją w niektórych rodzinach. W sumie przez wiele edycji konkursów udział w nich wzięło już około 18 tysięcy uczestników. Nowe wnętrza zdecydowanie poprawią możliwość ekspozycji prac uczestników.

W konferencji udział wzięli także architekci Jan Radzik, oraz Sebastian Ćwierz – główny architekt i projektant kościoła.

Zapraszamy do obejrzenia naszej video-i fotorelacji

O funkcji edukacyjno – kulturalnej Świątyni OO. Franciszkanów na konferencji w sali Consulatus

Opublikowany przez Życie Zamościa Niedziela, 18 listopada 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.