Katecheza – Prymas Tysiąclecia Ojciec Ojczyzny i obrońca polskiej kultury

W piątek 28 maja wypadała 40 rocznica śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego. W kościele św. Katarzyny w Zamościu o godz.10.00 odbył się  wykład pani prof. Krystyny Czuba na temat: Prymas Tysiąclecia Ojciec Ojczyzny i obrońca polskiej kultury.

Krystyna Bożena Czuba (ur. 21 kwietnia 1937 w Piotrkowie Trybunalskim) – polska polityk, nauczyciel akademicki, profesor nauk teologicznych, medioznawca, publicystka, senator IV kadencji.

Absolwentka geografii na Uniwersytecie Łódzkim, na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskała stopień naukowy doktora, a w 2004 na UKSW stopień naukowy doktora habilitowanego nauk teologicznych. W 2009 otrzymała tytuł naukowy profesora[1]. Kierowała Katedrą Pedagogiki Mediów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykłada na tej uczelni (od 1995) i w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu[2], gdzie także zasiadła w radzie naukowej[3]. Wcześniej była wykładowczynią m.in. Gdańskiego Instytutu Teologicznego.

W 1993 pełniła funkcję rzecznika prasowego i doradcy ministra edukacji narodowej. Należała do zespołu programowego Akcji Wyborczej Solidarność. W czasie przygotowań do referendum konstytucyjnego w 1997 opracowała broszurę Projekt nowej konstytucji przeciw Polsce, ku dechrystianizacji i rozbiorowi Polski, w której głosiła tezy, iż proponowany projekt odrzuca cywilizację łacińską i opiera się o zasady cywilizacji bizantyjsko-turańskiej, promuje ateizm, pozwoli na odbieranie dzieci rodzicom, doprowadzi do zadłużenia i upadku gospodarki[4]. Później była senatorem IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, wybranym w województwie łomżyńskim[5]. W kwietniu 2001 przystąpiła do Przymierza Prawicy[6] i w tym samym roku bez powodzenia ubiegała się o reelekcję z ramienia Bloku Senat 2001 (z rekomendacji PiS[7]). Od 2005 do 2007 pełniła funkcję doradcy prezesa Rady Ministrów, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego.

Od 2006 do 2010 zasiadała w radzie programowej TVP Polonia. Blisko współpracuje z Radiem Maryja. Publikuje m.in. w „Naszym Dzienniku” i „Mojej Rodzinie”.

Przypomnijmy,iż 12 września 2021 w Warszawie odbędzie się proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia, z tej to okazji rektor Marek Żur organizuje już kolejne katechezy aby godnie i z dużą wiedzą o osobie Prymasa  być przygotowanym na te uroczystości .Kolejna katecheza powinna odbyć się za miesiąc.

Aby się dobrze przygotować do beatyfikacji możemy poczytać kim był Prymas Tysiąclecia – Stefan Kardynał Wyszyński TUTAJ

Wcześniejsze katechezy możemy zobaczyć TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *